| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zasady ponoszenia kosztów w postępowaniu sądowym

Zasady ponoszenia kosztów w postępowaniu sądowym

W postępowaniu sądowym, sąd rozlicza koszty dopiero w wyroku kończącym sprawę w instancji, stosując podstawową zasadę określaną mianem zasady odpowiedzialności za wynik postępowania. Co oznacza ta zasada, co może wpłynąć na modyfikację tej zasady, co gdy w procesie jest kliku przegranych?

Kodeks postępowania cywilnego ustala podstawową zasadę rozliczania kosztów postępowania, w myśl tej zasady to strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony. O jakich kosztach mowa?

Koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony to:

- koszty sądowe (te z kolei obejmują opłaty i wydatki; koszty sądowe uiszcza strona, która wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki)

- koszty przejazdów do sądu strony lub jej pełnomocnika (jeżeli strona wygrywająca nie byłą reprezentowana prze adwokata lub radcę prawnego)

- równowartość zarobku utraconego wskutek stawienia się w sądzie

- koszty mediacji prowadzonej na skutek skierowania przez sąd

- jeżeli wygrywający korzystał z pomocy prawnej adwokata lub radcy prawnego, do niezbędnych kosztów procesu zalicza się także jego wynagrodzenie (przy czym nie jest to wysokość wynagrodzenia jaką faktycznie adwokat czy radca otrzymał, ale określone w przepisach wykonawczych stawki (wysokość stawek dla radcy prawnego i adwokata określają dwa rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości dotyczące opłat za czynności adwokatów i radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez adwokata czy radcę prawnego z urzędu)

- do niezbędnych kosztów procesu zalicza się także koszty mediacji w wysokości nieprzekraczającej czwartej części opłaty, jeżeli postępowanie cywilne zostało wszczęte w ciągu trzech miesięcy od dnia zakończenia mediacji, która nie została zakończona ugodą albo w ciągu trzech miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o odmowie zatwierdzenia ugody przez sąd.

Polecamy: serwis PIT

W przypadku, gdy pozwany nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu, zwrot kosztów należy się pozwanemu.

Wysokość wyżej wskazanych kosztów jest ograniczona. Suma kosztów przejazdów i równowartość utraconego zarobku, nie może przekraczać wynagrodzenia jednego adwokata wykonującego zawód w siedzibie sądu procesowego.

Polecamy: serwis Koszty

Gdy przegrywających jest kilku 

Jeżeli w procesie jest kliku przegrywających, a odpowiadali oni solidarnie, również sąd powinien ich obciążyć kosztami przegranego procesu w sposób solidarny. W pozostałych przypadkach, sąd postanawia o zwrocie kosztów procesu w częściach równych, chyba że udział każdego z przegrywających był inny, wówczas następuje indywidualne rozliczenie kosztów.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK