| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zasady ponoszenia kosztów w postępowaniu sądowym

Zasady ponoszenia kosztów w postępowaniu sądowym

W postępowaniu sądowym, sąd rozlicza koszty dopiero w wyroku kończącym sprawę w instancji, stosując podstawową zasadę określaną mianem zasady odpowiedzialności za wynik postępowania. Co oznacza ta zasada, co może wpłynąć na modyfikację tej zasady, co gdy w procesie jest kliku przegranych?

Kodeks postępowania cywilnego ustala podstawową zasadę rozliczania kosztów postępowania, w myśl tej zasady to strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony. O jakich kosztach mowa?

Koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony to:

- koszty sądowe (te z kolei obejmują opłaty i wydatki; koszty sądowe uiszcza strona, która wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki)

- koszty przejazdów do sądu strony lub jej pełnomocnika (jeżeli strona wygrywająca nie byłą reprezentowana prze adwokata lub radcę prawnego)

- równowartość zarobku utraconego wskutek stawienia się w sądzie

- koszty mediacji prowadzonej na skutek skierowania przez sąd

- jeżeli wygrywający korzystał z pomocy prawnej adwokata lub radcy prawnego, do niezbędnych kosztów procesu zalicza się także jego wynagrodzenie (przy czym nie jest to wysokość wynagrodzenia jaką faktycznie adwokat czy radca otrzymał, ale określone w przepisach wykonawczych stawki (wysokość stawek dla radcy prawnego i adwokata określają dwa rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości dotyczące opłat za czynności adwokatów i radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez adwokata czy radcę prawnego z urzędu)

- do niezbędnych kosztów procesu zalicza się także koszty mediacji w wysokości nieprzekraczającej czwartej części opłaty, jeżeli postępowanie cywilne zostało wszczęte w ciągu trzech miesięcy od dnia zakończenia mediacji, która nie została zakończona ugodą albo w ciągu trzech miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o odmowie zatwierdzenia ugody przez sąd.

Polecamy: serwis PIT

W przypadku, gdy pozwany nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu, zwrot kosztów należy się pozwanemu.

Wysokość wyżej wskazanych kosztów jest ograniczona. Suma kosztów przejazdów i równowartość utraconego zarobku, nie może przekraczać wynagrodzenia jednego adwokata wykonującego zawód w siedzibie sądu procesowego.

Polecamy: serwis Koszty

Gdy przegrywających jest kilku 

Jeżeli w procesie jest kliku przegrywających, a odpowiadali oni solidarnie, również sąd powinien ich obciążyć kosztami przegranego procesu w sposób solidarny. W pozostałych przypadkach, sąd postanawia o zwrocie kosztów procesu w częściach równych, chyba że udział każdego z przegrywających był inny, wówczas następuje indywidualne rozliczenie kosztów.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK