| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak zrozumiała powinna być misja firmy

Jak zrozumiała powinna być misja firmy

Stopień rozumienia sformułowań użytych do oznaczenia misji firmy ma istotny wpływ na wizerunek przedsiębiorstwa oraz skuteczną realizację jego celów.

Misja firmy powinna charakteryzować się:
- prostotą brzmienia;
- łatwością rozumienia;
- szerokim zakresem przekazywanego komunikatu;

Wśród dodatkowych cech wyróżnia się wskazywanie ogólnie pojętego celu, oznaczanie drogi do osiągnięcia wskazanego celu, udzielanie odpowiedzi na ogólne pytania o charakterze rynkowym, konkretność przekazu, stanowczość przekazu, formułowanie sensu istnienia firmy.

Łatwość rozumienia

Zrozumienie przekazu zawartego w misji firmy jest podstawą do odniesienia przez nią sukcesu w działaniu. Zasada mówiąca, że łatwe jest szybciej zapamiętywane niż złożone jest oczywista. Zbudowany z wielu elementów, skomplikowany i wielowarstwowy semantycznie komunikat nie pozwoli na zapoznanie się z nim w krótkim terminie czasu, a średnio tylko tyle mały lub średni przedsiębiorca posiada na dotarcie z przekazem do adresata. Należy więc stosować słowa proste w odbiorze i rozumieniu.

Polecamy: Zakładam firmę

Jeżeli w misji firmy użyte zostaną zwroty skomplikowane np. „wielokulturowość”, „minimalistyczne”, „wyimaginowane”, lub popularnie uznane za niezrozumiałe np. „wertykalne”, „egzegeza” to przedsiębiorstwo powinno liczyć się z ryzykiem powstania w pamięci odbiorcy śladu w postaci informacji o problemach z zarejestrowaniem danego komunikatu. Zastąpienie takich zwrotów chociażby poprzez „wiele kultur”, „minimalne, proste”, „wymyślone”, „pionowe” itd. przyniesie oczekiwane rezultaty.

Łatwość rozumienia dotyczy także cechy konkretności misji i braku jednoczesnych komunikatów równoległych. Powiązanie obu przejawia się w występowaniu m.in. homonimów, których należy unikać (chyba, że są zamierzone).

Misja, aby skutecznie realizowała swoje funkcje powinna:
- odpowiadać na proste pytania o charakterze rynkowym dotyczące zarówno klienta, produktów lub usług, a także konkurencji (niebezpośrednio przedstawianej jako gorsza);
- stanowić reakcję na potrzeby kreowane przez rynki, na których przedsiębiorstwo działa lub będzie działać;
- powinna być stała i nie ulegać zmianom, za wyjątkiem dostosowywania do rozwijających się rynków;
- mieć charakter realny, co oznacza, iż działania firmy względem klienta, pracownika i kontrahentów powinny odpowiadać przedstawionym w misji założeniom;
- być prosta w odbiorze (zarówno w płaszczyznach brzmienia, znaczenia, rozumienia);
- powodować powstanie motywacji po stronie odbiorcy;
- konkretna, stanowcza, a zarazem elastyczna z elementami szerokiego znaczenia semantycznego komunikatu.

Polecamy: serwis Umowy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK