Wybierz branżę i znajdź firmę odpowiadającą Twoim potrzebom.
szukana fraza 
 
 
Strona 1 z 8 

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca w związku z likwidacją działalności gospodarczej

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wraz z wprowadzeniem koncepcji tzw. „jednego okienka” miała wprowadzić spore ułatwienia. Jak się aktualnie wydaje - ani w kwestii rozpoczęcia działalności ani w kwestii zakończenia - nie polepszyła znacząco sytuacji.

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca w związku z likwidacją działalności gospodarczej
Jakie obowiązki ma przedsiębiorca w związku z likwidacją działalności gospodarczej

Założenie firmy w Polsce zajmuje średnio 31 dni, tyle samo co na Białorusi - wynika z rankingu Banku Światowego Ease of Doing Business 2009. Ranking Banku Światowego na 2009 r. porównuje 181 krajów z punktu widzenia łatwości prowadzenia działalności gospodarczej. Polska znalazła się na 76 pozycji. Jeśli chodzi o rozpoczęcie działalności gospodarczej zostaliśmy sklasyfikowani na 145 miejscu. Na lepszych niż Polska miejscach znalazły się praktycznie wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej, poza Rosją.

Czy zatem procedura zakończenia działalności gospodarczej jest równie czasochłonna i skomplikowana?

Zgodnie z art. 6 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej:
1) Podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa.
2) Organ administracji publicznej nie może żądać ani uzależnić swojej decyzji w sprawie podjęcia, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej przez zainteresowaną osobę od spełnienia przez nią dodatkowych warunków, w szczególności przedłożenia dokumentów lub ujawnienia danych, nieprzewidzianych przepisami prawa.

Natomiast ani w ww. ustawie ani w ustawach podatkowych, które nakładają na podmioty planujące zakończyć działalność obowiązki podatkowe z tym związane nie znajdziemy definicji pojęcia likwidacji działalności gospodarczej. Przyjmuje się, że likwidacja działalności to trwałe zaprzestanie jej wykonywania, co pociąga za sobą konieczność dokonania szeregu czynności – głównie zależnych od formy prawnej, w jakiej prowadzona była działalność.

Liczba komentarzy:
dodano: 2012-11-26 20:28 przez:Marek
dopisuję: końcówka 6 i początek 7 strony do poprawki.
Pozdrawiam.
dodano: 2012-11-26 20:19 przez:Marek
Niech autorzy poprawią ten artykuł ponieważ jest nieaktualny. Mam na myśli szczególnie art. 44 upof określający obowiązek 10 % ( ust.4 - został uchylony).
Pozdrawiam.
dodano: 2012-11-05 08:52 przez:mirek
zglosilem rozpoczecie dzialalnosci ale jeszcze przed data jej rozpoczecia zglosilem zakonczenie czyli defacto jej nie prowadzilem,czy teraz nalezy zawiadomic tez zus i inne urzedy o zakonczeniu dzialalnosci pomimo jej nie rozpoczecia?
dodano: 2012-03-15 22:20 przez:ketjow
mialem dotacje z urzedu pracy i po 12 miesiadzach chce lub musze zamknac dzialalnosc co mam zrobic jakie papiery mam przedlozyc w pup i co dalej mam zrobic
dodano: 2012-01-13 08:55 przez:gość

witam
co zrobić gdy zamykam firmę i nie mam towaru ??
towar został wyprzedany , a zostały mi tylko urządzenia do pracy typu laptop skaner i luxometr , a zajmowalem sie sprzedażą żarówek ??
czy musze przedstawiać remanent do us ??

Zamów darmowy newsletter

Niezbędnik »

Składki ZUS przedsiębiorcówKalkulator amortyzacji
Leasing a kredytWzory umów

Społeczność

Ekspert Infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu
ZOSTAŃ NASZYM EKSPERTEM