| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Poliso-lokaty

Poliso-lokaty

Poliso-lokaty pojawiły się po wprowadzeniu podatku od zysków kapitałowych tzw. „podatku  Belki” jako produkty pozwalające ominąć ten podatek. Są one alternatywą dla tradycyjnych lokat, produkt ten powstał dzięki współpracy towarzystw ubezpieczeniowych z bankami.

Klient za pośrednictwem banku kupuje od zaprzyjaźnionego z bankiem Towarzystwa ubezpieczeniowego polisę na życie z ograniczonym do minimum terminem ważności i minimalnym zakresem ochrony ubezpieczeniowej.

Zazwyczaj polisy ważne są tylko przez rok lub dwa, w przypadku zaś "poliso-lokaty" na koniec takiego okresu posiadacz otrzymuje sumę ubezpieczenia skalkulowaną w taki sposób, by ostateczny zysk wyniósł kilka procent - tak jak na zwykłej lokacie. Różnica polega na tym, że zysk nie jest opodatkowany, co w przypadku lokat ma duże znaczenie, ponieważ decydując się na bezpieczną lokatę bankową, odniesiemy zysk, jeżeli oprocentowanie lokaty będzie wyższe od inflacji w tym okresie. Podatek Belki może nam te zyski zniwelować. Produkt ten nie należy do długoterminowych.

Na rynku dostępne są poliso-lokaty na okres od 3 miesięcy do 2 lat. Głównych zaletami poliso-lokat są: przejrzysta konstrukcja i stałe oprocentowanie. To odróżnia je od lokat, do których banki często zachęcają wysokim oprocentowaniem, a w rzeczywistości, po dokładnym przeczytaniu regulaminu, że wysokie odsetki naliczane są tylko podczas okresu promocyjnego. Poliso-lokaty polecane są jako forma krótkoterminowej, bezpiecznej inwestycji dla osób nie lubiących ryzyka, oszczędzających na lokatach bankowych.

Porównaj oferty banków

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »