| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Czy zarobimy na lokacie

Czy zarobimy na lokacie

Banki kuszą klientów coraz wyższym oprocentowaniem lokat. Może się jednak okazać, że zysku z nich nie będzie. Mogą nawet przynieść stratę.

Warunkiem zarobienia na lokacie jest uzyskanie odsetek, które po odliczeniu 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych przewyższą inflację. W przeciwnym razie może się okazać, że pieniądze stracą na wartości, bo za rok będziemy mogli mniej za nie kupić.

W 2007 roku inflacja wyniosła 4 proc. W tym roku nie zanosi się, żeby była niższa. Należy się więc zastanowić, czy oferowane przez bank lokaty nie przyniosą nam straty.

Roczna lokata oprocentowana 7 proc., po odliczeniu podatku Belki da 5,67 proc. rzeczywistego zysku. W przypadku wzrostu inflacji o 6 proc., pieniądze ulokowane w banku straciłyby więc na wartości 0,33 proc. Tymczasem 7-procentową lokatę można założyć na dwa lata, a więc strata byłaby jeszcze wyższa.

Oczywiście tak pesymistyczne prognozy inflacyjne nie muszą się sprawdzić. Gdyby inflacja wzrosła nie więcej niż 4 proc., to i tak na lokacie kokosów nie zbijemy. Przy założeniu, że oprocentowanie lokat rocznych wynosi bowiem 6 proc., co po odjęciu podatku przyniesie 4,86 proc. zysku. Po uwzględnieniu inflacji zarobimy więc 0,86 proc. To raczej więc ochrona kapitału przed inflacją, niż zarobek. Po ulokowaniu pieniędzy na lokacie 5-procentowej., pozostanie nam już 0,5 proc. zysku, a przy 4-procentowej poniesiemy 0,76 proc. straty, czyli zapłacimy bankowi za to, że przez rok obracał naszymi pieniędzmi.

Porównaj oferty banków

Comperia.pl

reklama

Źródło:

Własne

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »