REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które banki podnoszą oprocentowanie kwartalnych lokat?

Michał Sadrak
Banki podjęły działania, które już dawno były po przewidzenia – windują w górę oprocentowanie lokat.
Banki podjęły działania, które już dawno były po przewidzenia – windują w górę oprocentowanie lokat.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego banki wycofują ze swojej oferty lokaty z kapitalizacją dzienną i okresem zapadalności dłuższym niż pół roku? Mimo że 5 lipca Rada Ministrów rozpoczęła debatę nad zmianami, które miałyby położyć kres antypodatkowym depozytom, instytucje finansowe już teraz zaczęły podnosić oprocentowanie krótkoterminowych lokat. Ekspert doradza, jaką lokatę wybrać.

Banki pod presją zaplanowanych zmian w ordynacji podatkowej i perspektyw ucieczki części depozytów nader mocno podnoszą oprocentowanie krótkoterminowych lokat. Na przestrzeni miesiąca aż 21 instytucji zdecydowało się na zmiany w tabelach oprocentowania, a przeważającą część stanowiły podwyżki. Oprocentowanie kwartalnych depozytów (lokat i poliso-lokat) rośnie najszybciej, ich przeciętna stawka wynosi 4,58 proc. i jest wyższa o 0,2 p.p. niż przed miesiącem. Średnia stawka depozytów półrocznych po wzroście o 0,11 p.p. wynosi obecnie 4,83 proc. W efekcie oprocentowanie kwartalnych i półrocznych lokat znajduje się na najwyższym poziomie od pierwszego kwartału 2010 roku. Oszczędności deponowane w bankach na okres dłuższy niż sześć miesięcy pozostają na poziomie zbliżonym do tego sprzed miesiąca, to jest 4,91 proc. dla rocznych i 5,02 proc. dla dwuletnich lokat.

REKLAMA

Wzrost oprocentowania lokat przestał być wyłącznie domeną kilku instytucji, które dotychczas walczyły między sobą o oszczędności klientów. Więcej za przyjęcie środków w depozyt zaczęły płacić również banki, które nieszczególnie zabiegały w ostatnim czasie o zaskórniaki Polaków. Na tej liście znajdziemy między innymi PKO Bank Polski wraz z internetowym oddziałem (Inteligo), banki z Grupy BRE (mBank i MultiBank) oraz Bank Zachodni WBK.

Dowiedz się także: Ile będzie można zarobić na rocznych lokatach w 2012 roku?

Na rynku depozytów pojawiła się nowa instytucja – Get Bank, czyli Allianz Bank pod nową nazwą, który został przejęty przez Getin Holding. Kolejny już bank w grupie finansowej Getin może oznaczać zaostrzenie konkurencji, ponieważ nowa oferta od razu wdarła się do czołówki najwyżej oprocentowanych lokat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Liderem miesięcznych lokat niezmiennie pozostaje Bank Pocztowy, który oferuje lokatę antypodatkową z oprocentowaniem nominalnym 3,7 proc. w skali roku. Raiffeisen Bank, po tym jak podniósł oprocentowanie do 5,27 proc. netto, otwiera czołówkę lokat kwartalnych. Za środki, przyjęte w depozyt na sześć miesięcy, rok i dwa lata z kolei najwięcej płaci Idea Bank – instytucja, która wykazała się w ostatnim czasie dużą elastycznością. W połowie czerwca zaproponowała Lokatę Antyinflacyjną, która ma za zadanie przynosić realny zysk niezależnie od dynamiki wzrostu cen. A ostatnio znalazła również sposób na ominięcie zmian, które Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić od 1 stycznia 2012 roku. Bank zaoferował roczną lokatę TAX FREE (nieujęta w zestawieniu), której oprocentowanie do końca roku wynosi 13,54 proc. w skali roku, a od początku 2012 roku spadnie do 0,1 proc. W wyniku uśrednienia nominalna stawka wyniesie 5,9 proc., a lokata zachowa swój antypodatkowy charakter. Depozyt ma też wadę – ze względu na wysokie oprocentowanie, w pierwszym półroczu maksymalna kwota jednej lokaty wynosi tylko 6 tys. zł.

Im bliżej wyeliminowania lokat antypodatkowych, tym więcej banków rezygnuje z średnio- i długoterminowych depozytów z kapitalizacją dzienną. Przykładowo, z rocznych i dwuletnich lokat tego typu wycofał się ostatnio Eurobank, a z półrocznych i rocznych – Raiffeisen Bank. Sześciomiesięczne lokaty antybelkowe zlikwidował również ING Bank Śląski. Z biegiem czasu prawdopodobnie kolejne instytucje zdecydują się na podobny krok, ponieważ jest to posunięcie bezpieczne ze strony banku, a zarazem uczciwe wobec klienta.

Polecamy serwis: Kredyty

REKLAMA

W zamian za wycofywanie części depozytów przybywa ofert na krótkie, dotychczas niestandardowe terminy. Banki od niedawna kuszą klientów dwu-, cztero- i pięciomiesięcznymi lokatami. Jednak coraz więcej promocyjnych ofert wymaga, aby lokaty były zakładane wyłącznie z nowych środków. Jest to odpowiedź banków na majowy spadek salda depozytów bieżących (według danych Narodowego Banku Polskiego). Mimo wciąż utrzymującej się nadpłynności, banki prawdopodobnie poczuły dyskomfort po tym, jak ubyło im środków. Co więcej, podobny los mógł spotkać instytucje finansowe w czerwcu (ze względu na dużą prywatyzację) i może czekać je w kolejnych miesiącach z powodu uniemożliwienia omijania 19-proc. podatku od zysków kapitałowych.

Debata Rady Ministrów nad projektem ustawy o zmianie ordynacji podatkowej jest kolejnym krokiem w kierunku uszczelnienia systemu podatkowego. Co prawda ustawa musi trafić jeszcze do Sejmu, później Senatu i do podpisu przez prezydenta, ale determinacja Ministra Finansów w eliminacji antypodatkowych depozytów wskazuje, że nie warto ryzykować i zakładać lokat dłuższych niż na pół roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA