| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Jak kształtuje się oprocentowanie lokat po upływie I kwartału 2011?

Jak kształtuje się oprocentowanie lokat po upływie I kwartału 2011?

Zdaniem ekspertów na zdecydowany wzrost oprocentowania lokat przyjdzie nam czekać do ostatniego kwartału 2011 r. Co prawda już teraz nastąpiły nieznaczne wzrosty, ale największa bitwa o oszczędności jeszcze przed nami. Które banki są liderami wśród instytucji, oferujących najwyższe oprocentowanie?

Najwięcej na miesięcznej lokacie, podobnie jak przed miesiącem, daje zarobić Bank Pocztowy. Za kwartalny depozyt najwięcej płaci Getin Bank. Jednak, aby zarobić 4,7 proc. na lokacie z kapitalizacją dzienną (bez podatku), należy mieć w tym banku konto osobiste. Podobnie jest w Meritum Banku, który oferuje najwyżej oprocentowaną lokatę sześciomiesięczną (5,04 proc. netto). Z kolei największe zyski ze środków, ulokowanych na rok i dwa lata, przyniosą depozyty, zakładane w FM Banku.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Zdecydowaną większość najzyskowniejszych ofert na rynku niezmiennie stanowią lokaty z codzienną kapitalizacją. I to prawdopodobnie nie zmieni się aż do końca br., kiedy zgodnie z planem Ministerstwa Finansów modyfikacji mają ulec zasady zaokrąglania podstawy opodatkowania i podatku (zamiast do 1 zł, to do 0,01 zł). W drugiej połowie maja rząd przyjął założenia do projektu ustawy, zmieniającej ordynację podatkową. Resort finansów konsekwentnie dąży do uszczelnienia systemu podatkowego. Dlatego, zakładając nową lokatę, należy brać pod uwagę zmiany, które planowo od 1 stycznia 2012 roku obniżą efektywność zdeponowanych w banku oszczędności.

W celu możliwie najlepszego wykorzystania ostatnich miesięcy istnienia bezpodatkowych lokat warto korzystać z ofert o terminie zapadalności nie dłuższym niż 6 miesięcy. Istnieje szansa, że pod koniec roku banki będą musiały zaoferować atrakcyjne warunki depozytów, aby zatrzymać odpływ depozytów. Powinien w tym pomagać również wzrost stóp procentowych, jednak przy obecnej, wciąż zauważalnej nadpłynności sektora bankowego, jest to czynnik drugorzędny dla oprocentowania lokat.

Polecamy artykuły

Autor:

Open Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby ominąć tzw. podatek Belki, opłaca się zakładać lokaty z terminem zapadalności nie dłuższym niż sześć miesięcy.
Aby ominąć tzw. podatek Belki, opłaca się zakładać lokaty z terminem zapadalności nie dłuższym niż sześć miesięcy.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK