| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Dlaczego oprocentowanie lokat przestaje rosnąć?

Dlaczego oprocentowanie lokat przestaje rosnąć?

Banki wykazują się coraz większą aktywnością w sferze lokat. Podwyżka stóp procentowych o 25 pb. i plany Ministerstwa Finansów, związane z nową ordynacją podatkową, działają na instytucje finansowe dopingująco – podkreślają eksperci. Jakie zmiany zaszły na rynku depozytów?

Marzec oraz pierwsze dni kwietnia obfitują w zmiany na rynku oszczędności dla klientów indywidualnych. Dziewięć banków zdecydowało się na redukcję oprocentowania depozytów. Cztery podwyżki wyglądają na tym tle co najwyżej przeciętnie, ponieważ ostatnie wzrosty oprocentowania lokat mogły rozbudzić nadzieje konsumentów na wyższe odsetki od oszczędności. Bankom nie brakuje jednak płynności i wolały one spokojnie czekać na rozwój wydarzeń. A rzeczywiście było na co czekać, bo na kwietniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej zapadła decyzja w sprawie podniesienie stóp procentowych o 25 pb. Na dodatek resort finansów chce ograniczyć lokaty antypodatkowe, przez co banki są chwilowo w kropce. Pierwsza propozycja zmian w ordynacji podatkowej mówiła wyłącznie o uniemożliwieniu zakładania nowych lokat z kapitalizacją dzienną. Natomiast zgodnie z publikacją kolejnych założeń, nowe zasady naliczania podatku miałyby dotyczyć nawet już istniejących lokat. To z kolei mogłoby skutecznie zniechęcić klientów do zakładania depozytów antybelkowych, które miałyby kończyć się po 1 stycznia 2012 roku, bo wtedy modyfikacji powinna ulec zasada zaokrąglania podatku.

Największa aktywność banków przejawiała się wśród lokat półrocznych i rocznych. Obrazem tego jest spadek przeciętnego oprocentowania półrocznych lokat do 4,68 proc. (-0,02 proc.) i rocznych do 4,85 proc. (-0,04 proc.). Liderem obniżek został FM Bank wraz z Meritum Bankiem. Obie instytucje, które zwykle znajdują się w czołówce najwyżej oprocentowanych depozytów, zaczęły mniej płacić za kwartalne, półroczne i roczne lokaty z kapitalizacją dzienną. Z kolei DnB Nord obniżył stawki na polisach lokacyjnych. Pojedyncze obniżki nie ominęły również depozytów w Allianz Banku, Banku BGŻ, ING Banku Śląskiego, MultiBanku i Polbanku. Podwyżkami pochwaliły się natomiast Alior Bank, Getin Bank oraz Noble Banku. Choć w przypadku dwóch ostatnich były one wyłącznie kosmetycznymi zmianami rzędu 0,06 proc. na półrocznych lokatach.

Dowiedz się także: Dlaczego lokaty progresywne nie przynoszą dużych zysków?

Zmiany z ubiegłego miesiąca pozostały bez wpływu na czołówkę miesięcznych depozytów. Z kolei dłuższe terminy zapadalności zdominowane są przez lokaty z dzienną kapitalizacją, z jednym tylko wyjątkiem – polisą lokacyjną w Banku Ochrony Środowiska, która przebija wszystkie półroczne lokaty, nawet antypodatkowe.

Polecamy artykuły

Autor:

Open Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oferty lokat w większości zostały zmodyfikowane w sposób zniechęcający klientów banków do korzystania z depozytów.
Oferty lokat w większości zostały zmodyfikowane w sposób zniechęcający klientów banków do korzystania z depozytów.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Samsonowicz

Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK