REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które roczne lokaty dały zyski pomimo inflacji w paźdzerniku 2010

Michał Sadrak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W październiku inflacja zwiększyła się do 2,8 proc. W rezultacie zaledwie w dwóch bankach zostały osiągnięte zyski powyżej 2 proc. z lokat, założonych rok temu. To istotna zmiana, zwłaszcza że jeszcze dwa miesiące temu co drugi bank osiągał takie wyniki.

Główny Urząd Statystyczny podał do wiadomości, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znajduje się na poziomie 2,8 proc. W ujęciu rok do roku oznacza to, że bankowe depozyty, po uwzględnieniu podatku, z trudnością chronią nasze lokaty. Presja inflacyjna sprawia, że niebawem nasze oszczędności mogą zacząć zmniejszać się. Ma to miejsce już w dwóch bankach.

REKLAMA


i – lokata internetowa, dz – kapitalizacja dzienna. Lokaty zakładane 6 października 2009 r.

Źródło: Open Finance

Przeczytaj również: Które depozyty bankowe dają jeszcze zarobić

Średnia realna stopa zwrotu z rocznych lokat wyniosła w październiku 1,07 proc., czyli ponad 0,8 pkt proc. mniej niż dwa miesiące temu. Przyczyną jest skokowy wzrost inflacji w ciągu dwóch ostatnich miesięcy, a nie powolnie spadające przed rokiem oprocentowanie depozytów. Realny zysk z najlepszej rocznej lokaty wyniósł 2,29 proc. i był prawie dwa razy mniejszy niż rok temu. Najlepszy wynik osiągnęli klienci Meritum Banku, zaś na drugim miejscu znalazły się osoby, które założyły rok temu lokatę w AIG Banku – zarobiły 2,24 proc. W żadnym innym banku realne zyski nie przekroczyły 2 proc., natomiast najmniej powodów do zadowolenia mają klienci Banku Pekao i Banku Gospodarstwa Krajowego. Obie instytucje nie ochroniły zdeponowanych oszczędności przed inflacją, przynosząc realną stratę odpowiednio na poziomach 0,6 i 0,16 proc.



Źródło: Open Finance

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Spadająca od trzech miesięcy realna zyskowność rocznych lokat nie oznacza jednak, że październik był kompletnie nieudany dla amatorów bezpiecznego oszczędzania. Co prawda rok temu klienci mogli liczyć na niemal dwukrotnie wyższy zysk, ale to była sytuacja wyjątkowa, która wynikała z wojny depozytowej między bankami. Na tle zysków z lokat zakończonych w październiku 2007 i 2008 r., kiedy najlepsze lokaty dały zarobić ok. 0,35 proc., a większość przyniosła realną stratę, poprzedni miesiąc wciąż wygląda całkiem atrakcyjnie. 

Posługując się oficjalną prognozą inflacji na listopad 2011 r. Grupy Getin Noble Bank można oszacować, które z lokat zakładanych w tym miesiącu nie zdołają uchornić zdeponowanych środków przed inflacją. Jeśli za rok inflacja wyniesie 3,5 proc. r/r, to realne straty mogą przekroczyć nawet 1 proc.


i – lokata internetowa

Źródło: Open Finance, prognoza inflacji za listopad 2011 r. (3,5 r/r) Getin Noble Bank

Polecamy serwis: Inwestycje

Żeby wszystkie z lokat zakładanych w tym miesiącu ochroniły oszczędności, za rok GUS musiałby opublikować wskaźnik inflacji nie wyższy niż 2,1 proc r/r. Jest to sytuacja mało prawdopodobna, dlatego zamiast liczyć na zahamowanie wzrostu cen, lepiej założyć lokatę z oprocentowaniem przekraczającym 4,33 proc. w skali roku. To właśnie ten poziom gwarantuje ochronę oszczędności przy inflacji na poziomie 3,5 proc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA