| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Na czym polega lokata jednodniowa

Na czym polega lokata jednodniowa

Lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek, nazywane również lokatami jednodniowymi czy antybelkowymi, są dość młodym produktem finansowym na naszym rynku. Banki zaczęły wprowadzać je do swoich ofert podczas wojny depozytowej, aby zachęcić klientów do przekazywania im gotówki, która miała poprawić płynność finansową banków w trudnych czasach. Jednakże obecnie, mimo powolnej stabilizacji na rynkach finansowych po kryzysie, lokaty jednodniowe wciąż cieszą się rosnącą popularnością. Na czym polegają i czym różnią się od lokat tradycyjnych?

W lokacie jednodniowej odsetki naliczane są co 24 godziny, czyli codziennie, a dodatkowo biorąc pod uwagę to, iż banki mają ograniczenia dotyczące wkładu (na lokacie jednodniowej można przeważnie lokować 15-16 tys. zł) i odpowiednio dobrane oprocentowanie, po policzeniu zysku wynika, że nie przekracza on magicznej granicy 2,49 zł.

Mimo swojej nazwy dana lokata nie kończy się po jednym dniu (choć może, jeśli zechcemy). Banki oferują możliwość automatycznego rolowania zainwestowanych środków, co oznacza, że nasza lokata jednodniowa w rzeczywistości może trwać tyle ile lokata terminowa (np. 3 miesiące). Jednakże odsetki liczone są codziennie i przelewane na nasz rachunek. Dodatkowo niektóre banki umożliwiają jednoczesne otwarcie kliku lokat jednodniowych, więc nie musimy się przejmować także granicą 15-16 tys. zł. Ponadto warto zwrócić uwagę na oprocentowanie. Ponieważ podatku nie płacimy, oprocentowanie takiej lokaty, mimo że jest niższe od tradycyjnej, może dawać nam taki sam zysk. Dlaczego? Oprocentowanie podawane w lokatach jednodniowych najczęściej jest oprocentowaniem netto (aczkolwiek radzę sprawdzić każdy mały druczek, aby być pewnym), a w lokatach tradycyjnych oprocentowaniem brutto (czyli zawiera w sobie podatek Belki i inne opłaty z tym związane, a pobierane przez bank).

Przeczytaj także: Jak sprawdzać wysokość oprocentowania lokat antybelkowych

Jednak nie wszystko złoto co się świeci, czyli i taka lokata ma swoje wady. Minusem może być wymóg założenia w danym banku rachunku ROR, na który będą przelewane odsetki. Jak wiadomo, takie rachunki nie są darmowe, więc jeśli wcześniej nie posiadaliśmy rachunku w banku, w którym chcemy założyć lokatę, musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami za prowadzenie nowego konta. Trzeba więc sprawdzić czy koszty założonego RORu nie zjedzą nam przewidywanych zysków.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK