| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Koniec dużych zysków na lokatach

Koniec dużych zysków na lokatach

Nowy rok przyniósł znaczne obniżki oprocentowania depozytów, i coraz trudniej znaleźć wysokooprocentowane lokaty. Obecne zmiany sugerują abyśmy spieszyli się z znalezieniem odpowiedniej oferty. Analitycy Open Finance przyjrzeli się, gdzie jeszcze mamy szanse ulokować nasze oszczędności na wysoki procent.

W zestawieniu pod uwagę wzięliśmy zarówno tradycyjne lokaty, jak i te zakładane przez Internet, a także polisy lokacyjne. Stawki oprocentowania zmieniają się wraz z deponowaną kwotą, dlatego oceniono najpopularniejsze lokaty: 5 i 20 tys. PLN, zakładane na kwartał, pół roku, rok i dwa lata. Każdy z produktów otrzymał ocenę w czterostopniowej skali. W ten sposób wytypowaliśmy 22 najlepsze lokaty dostępne w polskich bankach.

Zakładając kwartalną lokatę, zarówno na 5 tys. PLN, jak i 20 tys. PLN możemy liczyć na 9% w skali roku. W tym celu należy udać się do Dominet Banku, Fortis Banku, czy też Polbanku. Najwyżej oprocentowany depozyt na pół roku dla kwoty 5 i 20 tys. PLN zaoferuje nam Allianz Bank ze swoją polisą lokacyjną o oprocentowaniu 9,5% w skali roku. W przypadku rocznego depozytu zarówno na 5 tys. PLN, jak i 20 tys. PLN Lukas Bank zaoferuje najwyżej oprocentowany produkt, czyli polisę lokacyjną na 1%. Ranking dwuletnich lokat został zdominowany przez Noble Bank oferujący depozyt na 8,%.

Spadek oprocentowania zapoczątkowany w drugiej połowie grudnia, od początku roku tylko nabrał tempa. Część z banków wycofało z oferty swoje sztandarowe depozyty. I tak w MultiBanku zniknęła kwartalna lokata na 8,08 proc. w skali roku (choć bank obniżył też oprocentowanie pozostałych lokat), a w Nordei trzymiesięczny depozyt na 10%. Dużych obniżek możemy się też doszukać w AIG Banku, który zrezygnował z lokaty na 9%. Bank BPH natomiast obniżył oprocentowanie wszystkich swoich lokat do 6% w skali roku. Z kolei Millennium postanowiło wycofać lokatę 8,5%, w przypadku której klient mógł sam wybrać okres jej trwania. Citi Handlowy obniżył stawki dla lokat internetowych.

Oprocentowanie depozytów spadło również w Getin Banku, choć stosunkowo najmniej dotknęło to krótkoterminowe depozyty. Istotna zmiana zaszła również w ofercie mBanku, który obniżył oprocentowanie niemal wszystkich swoich depozytów. PKO BP, które miało istotną rolę w wojnie na odsetki, także wprowadziło zmiany. W tym przypadku jest to rezygnacja ze stałego oprocentowania dla półrocznej lokaty, czyli zostawienie sobie furtki do obniżki stawek w trakcie jej trwania. Największy polski bank obciął też oprocentowanie rocznej lokaty.

Napływające wiadomości pozwalają wnioskować, że to nie koniec styczniowych obniżek w ofertach bankowych depozytów, choć jeszcze przez kilka dni można liczyć na dotychczasowe stawki. I tak na przykład Raiffeisen Bank obiecuje, że utrzyma niezmienione oprocentowanie depozytów do 18 stycznia.

Czytaj także

Autor:

Michał Sadrak, Open Finance

Źródło:

Własne

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Miziołek

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK