| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Koniec dużych zysków na lokatach

Koniec dużych zysków na lokatach

Nowy rok przyniósł znaczne obniżki oprocentowania depozytów, i coraz trudniej znaleźć wysokooprocentowane lokaty. Obecne zmiany sugerują abyśmy spieszyli się z znalezieniem odpowiedniej oferty. Analitycy Open Finance przyjrzeli się, gdzie jeszcze mamy szanse ulokować nasze oszczędności na wysoki procent.

W zestawieniu pod uwagę wzięliśmy zarówno tradycyjne lokaty, jak i te zakładane przez Internet, a także polisy lokacyjne. Stawki oprocentowania zmieniają się wraz z deponowaną kwotą, dlatego oceniono najpopularniejsze lokaty: 5 i 20 tys. PLN, zakładane na kwartał, pół roku, rok i dwa lata. Każdy z produktów otrzymał ocenę w czterostopniowej skali. W ten sposób wytypowaliśmy 22 najlepsze lokaty dostępne w polskich bankach.

Zakładając kwartalną lokatę, zarówno na 5 tys. PLN, jak i 20 tys. PLN możemy liczyć na 9% w skali roku. W tym celu należy udać się do Dominet Banku, Fortis Banku, czy też Polbanku. Najwyżej oprocentowany depozyt na pół roku dla kwoty 5 i 20 tys. PLN zaoferuje nam Allianz Bank ze swoją polisą lokacyjną o oprocentowaniu 9,5% w skali roku. W przypadku rocznego depozytu zarówno na 5 tys. PLN, jak i 20 tys. PLN Lukas Bank zaoferuje najwyżej oprocentowany produkt, czyli polisę lokacyjną na 1%. Ranking dwuletnich lokat został zdominowany przez Noble Bank oferujący depozyt na 8,%.

Spadek oprocentowania zapoczątkowany w drugiej połowie grudnia, od początku roku tylko nabrał tempa. Część z banków wycofało z oferty swoje sztandarowe depozyty. I tak w MultiBanku zniknęła kwartalna lokata na 8,08 proc. w skali roku (choć bank obniżył też oprocentowanie pozostałych lokat), a w Nordei trzymiesięczny depozyt na 10%. Dużych obniżek możemy się też doszukać w AIG Banku, który zrezygnował z lokaty na 9%. Bank BPH natomiast obniżył oprocentowanie wszystkich swoich lokat do 6% w skali roku. Z kolei Millennium postanowiło wycofać lokatę 8,5%, w przypadku której klient mógł sam wybrać okres jej trwania. Citi Handlowy obniżył stawki dla lokat internetowych.

Oprocentowanie depozytów spadło również w Getin Banku, choć stosunkowo najmniej dotknęło to krótkoterminowe depozyty. Istotna zmiana zaszła również w ofercie mBanku, który obniżył oprocentowanie niemal wszystkich swoich depozytów. PKO BP, które miało istotną rolę w wojnie na odsetki, także wprowadziło zmiany. W tym przypadku jest to rezygnacja ze stałego oprocentowania dla półrocznej lokaty, czyli zostawienie sobie furtki do obniżki stawek w trakcie jej trwania. Największy polski bank obciął też oprocentowanie rocznej lokaty.

Napływające wiadomości pozwalają wnioskować, że to nie koniec styczniowych obniżek w ofertach bankowych depozytów, choć jeszcze przez kilka dni można liczyć na dotychczasowe stawki. I tak na przykład Raiffeisen Bank obiecuje, że utrzyma niezmienione oprocentowanie depozytów do 18 stycznia.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Michał Sadrak, Open Finance

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK