| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Nie wszyscy klienci banków zdają sobie sprawę, że niepotrzebny jest testament, aby wskazać osobę uposażoną do środków na rachunku lub lokacie bankowej w wypadku śmierci posiadacza rachunku.

Pieniądze przechowywane na rachunku bankowym lub lokacie terminowej nie muszą wchodzić do masy spadkowej. Zgodnie z art. 56 Prawa bankowego, posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku ROR lub lokaty terminowej może złożyć w banku dyspozycję na wypadek śmierci. Dyspozycja taka zobowiązuje bank do wypłaty z rachunku zmarłego posiadacza określonej kwoty pieniędzy. Polecenie takie może wskazywać jedynie członków najbliższej rodziny zmarłego: małżonka, wstępnych, zstępnych lub rodzeństwo. Posiadacz rachunku w każdej chwili może zmienić lub odwołać wydaną przez siebie dyspozycję.

Kwota w ten sposób zadysponowana nie wchodzi do masy spadkowej i nie podlega podziałowi między spadkobierców ustawowych. Kwota wypłaty nie może przekraczać dwudziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. Jeżeli stan rachunku przekracza ten limit, pozostała część zalicza się do masy spadkowej i jest dzielona pomiędzy spadkobierców zmarłego zgodnie z prawem spadkowym.

Podstawa prawna:Art. 56 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. nr 72, poz. 665 z późn. zm.)

Zobacz też serwis:Spadki

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK