| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Ranking lokat bankowych - wrzesień 2008

Ranking lokat bankowych - wrzesień 2008

Rozchwianie nastrojów panujące ostatnio na rynkach kapitałowych oraz znaczne wahania indeksów giełdowych nie zachęcają do bardziej odważnych posunięć inwestycyjnych. Szukając atrakcyjnej i bezpiecznej lokaty nadwyżek finansowych na najbliższy rok, warto zwrócić szczególną uwagę na lokaty bankowe.

Lokatę z oprocentowaniem zmiennym warto zakładać, jeśli w najbliższej przyszłości spodziewamy się wzrostu stóp procentowych. Istnieje wtedy spore prawdopodobieństwo, że warunki lokaty poprawią się w trakcie jej trwania. Jeżeli decydujemy się na założenie takiej lokaty przy trendzie spadających stóp procentowych, trzeba liczyć się z tym, że banki będą obniżać oprocentowanie, a nasze zyski będą niższe.

Jeśli w tym roku Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się podnieść stopy procentowe, wszystko wskazuje na to, że będzie to ostatnia podwyżka. Ewentualny wzrost stóp procentowych NBP nie powinien jednak znaleźć odzwierciedlenia w międzybankowych stopach WIBOR, a od kolejnych podwyżek powinny powstrzymać Radę oznaki spowolnienia gospodarczego oraz stopniowego spadku inflacji. Zgodnie z prognozami NBP, w połowie przyszłego roku inflacja powinna widocznie wyhamować. Wtedy też RPP mogłaby rozpocząć cykl obniżek stóp procentowych. Gdyby taki scenariusz się sprawdził, osoby, które postawiłby dzisiaj na lokatę o stałym oprocentowaniu, zyskałyby więcej niż osoby, które ulokowały nadwyżki finansowe na lokacie o zmiennym oprocentowaniu.

Porównaj oferty banków

Comperia.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »