| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Ranking lokat bankowych - luty 2010

Ranking lokat bankowych - luty 2010

Po okresie względnej stabilizacji w pierwszych tygodniach roku, banki zdecydowały się na obniżenie oprocentowania lokat. I nie są to pojedyncze przypadki, jak bywało do tej pory. Widać, że zjawisko to ma charakter bardziej powszechny, dotyczy większej liczby banków oraz niemal wszystkich terminów i walut.

Stosunkowo najmniejsze zmiany zaszły w przypadku lokat o dłuższych terminach. Obniżeniu oprocentowania rocznej lokaty Meritum Banku towarzyszyło wejście Banku Pocztowego z odsetkami na poziomie 5,75 proc., co zapewniło mu trzecie miejsce w tej kategorii. To jeden z nielicznych przypadków zwiększenia atrakcyjności oprocentowania. Bank Pocztowy utrzymuje niezmiennie miano lidera w przypadku lokat 2-letnich. Za to zrezygnował z nich Noble Bank. Nieznacznie obniżyły wysokość odsetek w tej kategorii Getin i BGK.

W większości przypadków znów zmniejszyła się różnica wysokości oprocentowania oferowanego przez liderów w poszczególnych kategoriach lokat, a bankami z ostatniego miejsca naszego zestawienia. Największe ujednolicenie ofert ma miejsce w przypadku lokat 6-miesięcznych. Najbardziej zróżnicowane są one dla lokat o najdłuższych terminach, czyli 24- i 36-miesięcznych.

Wybierz lokatę terminową

Oferta oprocentowania lokat walutowych w naszych bankach, niemal zupełnie niezmienna od kilku miesięcy, tym razem została nieco zmodyfikowana. Z 3-miesięcznej lokaty w euro, za którą płacił 2,5 proc., zrezygnował Meritum Bank. To samo stało się z lokatami 6-miesięczną i roczną. Z 2,6 do 2 proc. obniżył oprocentowanie rocznej lokaty w euro Alior Bank.

Meritum konsekwentnie wycofał się z wysokiego oprocentowania lokat dolarowych. Alior również i w przypadku 3-miesięcznej lokaty w tej walucie zmniejszył oprocentowanie z 1,1 do 1 proc., zaś w przypadku rocznej oprocentowanie spadło z 1,9 do 1,5 proc.

Najbardziej stabilne było oprocentowanie lokat we frankach i funtach. W ich przypadku jedynym „sprawcą” zmian był Alior, nieznacznie redukujący wysokość oferowanych odsetek.

Dość nieoczekiwanie banki zdecydowały się na zmniejszenie atrakcyjności swej oferty. Prawdopodobnie to chwytanie ostatniej okazji przed spodziewanym rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp procentowych. Wówczas pieniądz będzie drożał, choć dotyczyć to będzie w równym stopniu i lokat, i kredytów. W przeszłości bywało najczęściej tak, że kredyty drożały szybciej i mocniej niż lokaty. Zobaczymy, czy będzie tak i tym razem.

Źródło danych: Oprocentowanielokat.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK