| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Lokaty bez podatku Belki

Lokaty bez podatku Belki

Bardzo dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie tzw. lokaty antybelkowe, pozwalające uniknąć podatku od zysków kapitałowych. Najwyższe oprocentowanie wśród antybelkowych depozytów można uzyskać na kontach oszczędnościowych – nawet 6,5% w skali roku. Najlepsza lokata dzienna przynosi 5,65% w skali roku, a półroczna poliso-lokata 5,7% – wynika z analizy Expandera.

Rząd nie dotrzymał obietnicy zniesienia podatku od lokat. Wyręczyły go w tym jednak banki oferujące różnego rodzaju produkty pozwalające unikać płacenia podatku Belki. Stosują przy tym dwa sposoby. Jednym z nich jest codzienna wypłata odsetek, która jest wykorzystywana w lokatach dziennych i kontach oszczędnościowych z codzienną kapitalizacją. Drugim sposobem jest połączenie lokaty z ubezpieczeniem, czyli stworzenie poliso-lokaty. Expander sprawdził, które banki umożliwiają oszczędzanie bez podatku i ile można zyskać korzystając z nich.

Rozpocznijmy od pierwszego sposobu, czyli kont z codzienną kapitalizacją odsetek. Najwyższe oprocentowanie wolne od podatku – 6,5% w skali roku - można uzyskać na Rachunku Mocno Oszczędzającym w Polbanku. Niestety taka stawka obowiązuje tylko, gdy kwota na koncie nie przekracza 5 000 zł. Jeśli jest wyższa, to oprocentowanie spada do 5%, co nie jest już najlepszą stawką na rynku. Więcej oferują bowiem Kredyt Bank i Euro Bank, które również posiadają w swojej ofercie konta z codzienną kapitalizacja odsetek. W tym pierwszym oprocentowanie konta oszczędnościowego o nieco mylącej nazwie „Lokata swobodna”, wynosi 5,3%. Tu również funkcjonują pewne ograniczenia. Jeśli saldo na koncie wyniesie 15 000 zł lub więcej, to oprocentowanie spada do 3%, a jeśli będzie mniejsze niż 1000 zł , to odsetki w ogóle nie są naliczane. Poza tym jeden klient może otworzyć tylko jedno konto.

Co w takim razie jeśli ktoś chce ulokować na antybelkowym koncie znacznie większą kwotę? Powinien rozważyć skorzystanie z oferty Eurobanku. Nie ma w nim bowiem takich ograniczeń jak w Polbanku czy Kredyt Banku. Oprocentowanie na Koncie Oszczędnościowym w Euro Banku wynosi bowiem 5,05% niezależnie od kwoty oszczędności. Należy jednak zaznaczyć, że najbardziej opłaca się utrzymywać saldo nie przekraczające 18 tys. zł. Tylko w takim przypadku wypłacane codziennie odsetki nie zastaną pomniejszone o podatek. Gdyby saldo rachunku było wyższe, to kwota odsetek przekroczyłaby 2,49 zł, a wtedy zaczyna działać podatek Belki. Aby umożliwić klientom oszczędzania znacznych kwot bez podatku, Eurobank pozwala na otwarcie do 15 rachunków oszczędnościowych. W rezultacie bez podatku można ulokować w tym banku nawet 270 tys. zł – 15 kont z saldem 18 tys. zł.

Nazwa banku

Oprocentowanie w skali roku

Polbank EFG

6,50%

Kredyt Bank

5,30%

Eurobank

5,05%

BNP Paribas Fortis

5,00%

Bank BPH

4,20%

Mazowiecki Bank Regionalny

3,85%

Bank Polskiej Spółdzielczości

3,00%

Noble Bank

indywidualnie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK