| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Lokaty bez podatku Belki

Lokaty bez podatku Belki

Bardzo dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie tzw. lokaty antybelkowe, pozwalające uniknąć podatku od zysków kapitałowych. Najwyższe oprocentowanie wśród antybelkowych depozytów można uzyskać na kontach oszczędnościowych – nawet 6,5% w skali roku. Najlepsza lokata dzienna przynosi 5,65% w skali roku, a półroczna poliso-lokata 5,7% – wynika z analizy Expandera.

Rząd nie dotrzymał obietnicy zniesienia podatku od lokat. Wyręczyły go w tym jednak banki oferujące różnego rodzaju produkty pozwalające unikać płacenia podatku Belki. Stosują przy tym dwa sposoby. Jednym z nich jest codzienna wypłata odsetek, która jest wykorzystywana w lokatach dziennych i kontach oszczędnościowych z codzienną kapitalizacją. Drugim sposobem jest połączenie lokaty z ubezpieczeniem, czyli stworzenie poliso-lokaty. Expander sprawdził, które banki umożliwiają oszczędzanie bez podatku i ile można zyskać korzystając z nich.

Rozpocznijmy od pierwszego sposobu, czyli kont z codzienną kapitalizacją odsetek. Najwyższe oprocentowanie wolne od podatku – 6,5% w skali roku - można uzyskać na Rachunku Mocno Oszczędzającym w Polbanku. Niestety taka stawka obowiązuje tylko, gdy kwota na koncie nie przekracza 5 000 zł. Jeśli jest wyższa, to oprocentowanie spada do 5%, co nie jest już najlepszą stawką na rynku. Więcej oferują bowiem Kredyt Bank i Euro Bank, które również posiadają w swojej ofercie konta z codzienną kapitalizacja odsetek. W tym pierwszym oprocentowanie konta oszczędnościowego o nieco mylącej nazwie „Lokata swobodna”, wynosi 5,3%. Tu również funkcjonują pewne ograniczenia. Jeśli saldo na koncie wyniesie 15 000 zł lub więcej, to oprocentowanie spada do 3%, a jeśli będzie mniejsze niż 1000 zł , to odsetki w ogóle nie są naliczane. Poza tym jeden klient może otworzyć tylko jedno konto.

Co w takim razie jeśli ktoś chce ulokować na antybelkowym koncie znacznie większą kwotę? Powinien rozważyć skorzystanie z oferty Eurobanku. Nie ma w nim bowiem takich ograniczeń jak w Polbanku czy Kredyt Banku. Oprocentowanie na Koncie Oszczędnościowym w Euro Banku wynosi bowiem 5,05% niezależnie od kwoty oszczędności. Należy jednak zaznaczyć, że najbardziej opłaca się utrzymywać saldo nie przekraczające 18 tys. zł. Tylko w takim przypadku wypłacane codziennie odsetki nie zastaną pomniejszone o podatek. Gdyby saldo rachunku było wyższe, to kwota odsetek przekroczyłaby 2,49 zł, a wtedy zaczyna działać podatek Belki. Aby umożliwić klientom oszczędzania znacznych kwot bez podatku, Eurobank pozwala na otwarcie do 15 rachunków oszczędnościowych. W rezultacie bez podatku można ulokować w tym banku nawet 270 tys. zł – 15 kont z saldem 18 tys. zł.

Nazwa banku

Oprocentowanie w skali roku

Polbank EFG

6,50%

Kredyt Bank

5,30%

Eurobank

5,05%

BNP Paribas Fortis

5,00%

Bank BPH

4,20%

Mazowiecki Bank Regionalny

3,85%

Bank Polskiej Spółdzielczości

3,00%

Noble Bank

indywidualnie

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gąsecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK