| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Lokaty bez podatku Belki

Lokaty bez podatku Belki

Bardzo dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie tzw. lokaty antybelkowe, pozwalające uniknąć podatku od zysków kapitałowych. Najwyższe oprocentowanie wśród antybelkowych depozytów można uzyskać na kontach oszczędnościowych – nawet 6,5% w skali roku. Najlepsza lokata dzienna przynosi 5,65% w skali roku, a półroczna poliso-lokata 5,7% – wynika z analizy Expandera.

Oprocentowanie dla kwoty 5 tys. zł

Najwyższe oprocentowane na jednodniowych lokatach oferuje Meritum Bank (5,7%) i Noble Bank – 5,65%. W pozostałych bankach jest ono niższe niż na najlepszych kontach. Pewnym wyjątkiem jest tu również BOŚ. Oferuje on stawkę wynoszącą 5,05%, czyli dorównującą tej na rachunku w Eurobanku. Niestety wymienione oprocentowanie można uzyskać tylko pod warunkiem otwarcia wraz z lokatą Konta Wyjątkowego, którego prowadzenie kosztuje 19 zł miesięcznie. Lokatę mogą założyć również posiadacze kont w BOŚ, ale wtedy oprocentowanie jest niższe – wynosi 4,55%. W przypadku lokat dziennych oprócz oprocentowania warto też sprawdzać warunki wypłaty środków. O ile z kont oszczędnościowych w każdej chwili można wypłacić środki bez utraty odsetek, to w przypadku lokat zdarzają się pewne ograniczenia. Dla przykładu w Noble Banku wypłata przed upływem zadeklarowanego okresu (3, 6 lub 12 miesięcy) skutkuje wypłatą tylko 30% należnych odsetek. W Invest Banku zerwanie lokaty przed upływem 3 miesięcy wiąże się z naliczeniem opłaty w wysokości 0,5% kwoty lokaty.

Nazwa banku

Oprocentowanie w skali roku

Meritum Bank

5,7%**

Noble Bank

5,65%

Bank Ochrony Środowiska

5,05%

Alior Bank

5,00%

Invest Bank

5,00%

Bank BGŻ

4,50%

mBank

4,50%

MultiBank

4,30%

Bank Polskiej Spółdzielczości

4,00%

Bank Millennium

3,00%

Bank BPH

2,10%

Toyota Bank

1,6%*
(WIBID ON pomniejszony o 0,5%)

DnB NORD

1,50%

* na dzień 18.12.2009 r.
** 5,7% przy wpłacie na 6 miesięcy, 5,6% na 12 miesięcy

Wadą kont oszczędnościowych i części lokat jednodniowych jest to, że ich oprocentowanie w każdej chwili może się zmienić. Jeśli klient chce oszczędzać w nieco dłuższym terminie na antybelkowej lokacie i jednocześnie mieć pewność co do wysokości oprocentowania, to powinien skorzystać z poliso-lokaty. Najatrakcyjniejsze poliso-lokaty roczne oferuje Lukas Bank – 5,346%, a półrocznej DnB Nord - 4,62% w skali roku.

Zaletą poliso-lokat jest, to że z góry wiadomo jaka będzie wysokość zysku wypłaconego po zakończeniu okresu umowy. Poza tym nie ma tu maksymalnej kwoty przy której nie jest naliczany podatek. Brak podatku wynika bowiem nie z tego, że mała jest kwota odsetek. Podatek nie jest bowiem naliczany dlatego, że poliso-lokata ma formę ubezpieczenia, a świadczenie ubezpieczeniowe nie są objęte podatkiem. Wadą tego typu produktów jest natomiast konieczność zamrożenia oszczędności na pewien okres. Poza tym zysk jest wypłacany dopiero po okresie na jaki została zawarta umowa. W przypadku kont oszczędnościowych i części lokat dziennych odsetki codziennie powiększają kapitał, a więc oprocentowanie codziennie jest naliczane od coraz większej kwoty. Jeśli oszczędzający wpłaci środki do np. rocznej poliso-lokaty, a później będzie chciał je wypłacić przed upływem roku, to otrzyma tylko niewielką część należnych odsetek lub nie otrzyma ich wcale. Warto też sprawdzać jaki ubezpieczyciel jest współtwórcą produktu. Poliso-lokata tak naprawdę jest bowiem ubezpieczeniem na życie i dożycie. To wiarygodność ubezpieczyciela, a nie banku powinna być zatem brana pod uwagę, przy ocenie ryzyka.

 Nazwa banku

Zysk przy okresie 6 miesięcy

Zysk przy okresie 6 miesięcy

Lukas Bank

brak

5,346%

DnB Nord

4,62%

4,86%

Noble Bank

4,45%

4,86%

Allianz Bank

3,77%

4,86%

BNP Paribas Fortis

4,14%

4,70%

Getin Bank

3,85%

4,66%

Bank BPH

3,85%

4,51%

Deutsche Bank PBC

4,54%

4,46%

Bank Nordea

4,05%

4,46%

Kredyt Bank

4,415%

4,054%

Bank Millennium

4,00%

4,00%

PKO BP

4,10%

brak

Zyski dla kwoty 5 tys. zł. Sortowanie dla okresu 12 miesięcznego.

Kalkulator zysków z lokaty

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK