| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Jak wybrać najlepsze konto dla seniora

Jak wybrać najlepsze konto dla seniora

Banki, starając się dotrzeć ze swoimi produktami do wszystkich grup społecznych przygotowały ofertę kont bankowych dla emerytów. Analitycy Open Finance sprawdzili, które banki mają najciekawszą ofertę.

Konto Wyjątkowe w Banku Ochrony Środowiska, Konto Nestor w Banku Pocztowym i Konto Wygodne w Lukas Banku to najlepsze konta dla seniorów – wynika z rankingu przygotowanego przez Open Finance. Sprawdziliśmy zarówno specjalne rachunki dla starszych osób, jak i te tradycyjne, dostępne dla wszystkich klientów.

W przygotowanym rankingu uwzględniliśmy ofertę 27 banków. Pozycją, która miała największy wpływ na ostateczną ocenę (70 proc.), były koszty korzystania z konta. Policzyliśmy je dla konserwatywnego klienta, który nie korzysta z bankowości internetowej. W ciągu roku wykonuje 60 przelewów (po 5 w miesiącu), z czego połowę w oddziale, a połowę u telefonicznego konsultanta. Miesięczne wpływy na konto naszego przykładowego seniora wynoszą 1,5 tys. zł, płaci on kartą do rachunku i miesięcznie wydaje w ten sposób 300 zł (poza jednym miesiącem w roku, kiedy nie udaje mu się spełnić tego warunku). Generalnie wypłaca pieniądze z darmowych bankomatów, ale przyjęliśmy, że cztery razy w roku mu się to nie udaje i musi zapłacić prowizję za skorzystanie z obcego bankomatu. W ostatecznej ocenie uwzględniliśmy również liczbę placówek banku i bezprowizyjnych bankomatów, a także dodawane do rachunków bezpłatne ubezpieczenia, czy inne ciekawe udogodnienia.

W rankingu zwyciężyło Konto Wyjątkowe z BOŚ Banku. Opłata za prowadzenie tego rachunku jest wysoka, bo wynosi 20 zł miesięcznie. Jednak w tej cenie, większość usług jest za darmo, nawet – często drogie w innych bankach – przelewy w oddziale. Posiadacze tego konta mogą wypłacać pieniądze bez prowizji ze wszystkich maszyn w kraju, a do tego mogą liczyć na ponadprzeciętne oprocentowanie rachunku (od 4 do 8 proc.). Zwycięstwo w rankingu bank zawdzięcza jednak w dużej mierze obowiązującej promocji, gdzie przez pół roku nie płaci się za prowadzenie rachunku. Gdybyśmy policzyli koszty posiadania rachunków w drugim roku, oferta BOŚ Banku nie wypadłaby już tak dobrze. Konto Wyjątkowe jest ofertą dla wszystkich klientów, nie tylko dla seniorów.

Na drugim miejscu znalazł się zaś specjalny rachunek dla emerytów w Banku Pocztowym, czyli Konto Nestor. Jeśli jego posiadacz będzie płacił kartą do rachunku za co najmniej 500 zł miesięcznie, to konto będzie darmowe. W innym przypadku zapłaci 5 zł w skali miesiąca. W ramach tej opłaty klient może liczyć na tanie przelewy w oddziale i przez telefon (1 zł) oraz na dodawane do konta ubezpieczenie NNW i assistance. To drugie oznacza, że w razie potrzeby będzie mógł zadzwonić po ślusarza, hydraulika, a także lekarza czy pielęgniarkę. Dodatkową zaletą jest możliwość dostarczenia gotówki do domu przez listonosza.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK