| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Więcej ofert lokat antypodatkowych

Więcej ofert lokat antypodatkowych

Coraz więcej banków decyduje się na umieszczenie w swojej ofercie bardzo popularnych w ostatnim czasie lokat antypodatkowych. Cały czas jednak nie znajdziemy lokat antypodatkowych w ofertach wielu dużych banków detalicznych.

mBank, jako 16 instytucja, zdecydował się na rozszerzenie od dziś swojej oferty o depozyt pozwalający uniknąć 19-proc. podatku od zysków z lokat. Internetowe ramię BRE Banku zaproponowało klientom jednodniową mLOKATĘ Czysty Zysk dla osób posiadających bezpłatny rachunek oszczędnościowy eMAX plus. Minimalna wpłata wynosi 10 tys. zł, oprocentowanie to 4,5 proc. Produkt jest odpowiednikiem lokaty opodatkowanej z oprocentowaniem w wysokości 5,56 proc. Klient może założyć dowolną liczbę takich lokat. Do wprowadzenia lokaty jednodniowej przymierza się również BNP Paribas Fortis.

Choć wygląda na to, że grono banków z tego typu ofertą zaczyna być spore, to jednak nadal wielu instytucji w nim brakuje. Lokat bez podatku wciąż nie znajdziemy w największych bankach jak: PKO BP, Pekao, Bank Zachodni WBK, Citi Handlowy czy kojarzony z oszczędzaniem ING Bank Śląski. Wyjątkiem są tu Kredyt Bank oraz BRE (należy do niego MultiBank i mBank). Co jest przyczyną takiej polityki? Nie wykluczone, że instytucje boją się ryzyka reputacyjnego. Wciąż brakuje ogólnej interpretacji podatkowej Ministra Finansów w kwestii, czy klient banku w rozliczeniu rocznym nie będzie musiał zapłacić podatku. Opinię korzystną dla posiadaczy depozytów Ministerstwo Finansów wydało dopiero 17 listopada, ale - jak zaznaczają prawnicy - nie jest ona wiążąca dla urzędów skarbowych.

Choć wybór lokat antypodatkowych jest coraz większy, ich oprocentowanie - podobnie jak innych depozytów - systematycznie spada. Gold Finance porównał oprocentowanie depozytów antypodatkowych z przełomu października i listopada z obecnym i okazało się, że niemal połowa ofert straciła na atrakcyjności. W 9 przypadkach odsetki spadły, a w 10 pozostały niezmienione. Średnia z 6,06 proc. obniżyła się do 5,77 proc., biorąc pod uwagę odpowiednik oprocentowania z podatkiem. Co jednak nadal przedstawia się bardzo ciekawie. Na największe cięcia zdecydował się Noble Bank, gdzie 3 miesięczna lokata Optymalizator zamiast na 7, oprocentowana jest na 6 proc. Nie ma już również „siódemki” w BOŚ dla nowych klientów otwierających Konto Wyjątkowe - zostało im 6,23 proc. W Polbanku z kolei na Koncie Mocno Oszczędzającym nie zmieniła się stawka dla kwot do 5 tys. zł, ale już dla wyższych kwot obniżyła się z 6,8 do 6,17 proc. Procenty spadły również w Getin Banku. Lokata półroczna ma 6,2 proc. zamiast 6,4 proc. Z tonu spuścił też Invest Bank – Lokata (Nie)Codzienna ma teraz 6,17 proc. odsetek w skali roku zamiast 6,3 proc. W Millennium dla lokat do 14 dni z 3,7 proc. zostało 2,5 proc. Wszystkie podane do porównań stawki to oprocentowanie odpowiadające lokatom obłożonym podatkiem od zysku.

Jak ominąć podatek od zysku z lokaty
Jeśli kwota lokaty, w zależności od oprocentowania mieści się między 10 a 20 tys. zł, a bank odsetki nalicza codziennie, dzieje się to automtycznie. Jeśli odsetki nie przekraczają 2,50 zł, wówczas podstawa opodatkowania zostaje zaokrąglona w dół do 2 zł. W takiej sytuacji 19-proc. podatek wynosi mniej niż 50 groszy i zgodnie z zasadami ordynacji podatkowej jest zaokrąglany do zera.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK