| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Rekordowe zyski na lokatach bankowych

Rekordowe zyski na lokatach bankowych

Lokaty zakładane na szczycie bankowej wojny depozytowej przyniosły bardzo wysokie realne zyski.

Inflacja w październiku tego roku wyniosła 3,1 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Ten wskaźnik jest bardzo istotny do wyliczania realnych zysków z inwestycji, w tym z lokat. Oprocentowanie zakładanego depozytu ma duże znaczenie, ale to jak w danym okresie zmieniły się ceny, niewiele mniejsze. W Open Finance sprawdziliśmy ile wyniósł realny zysk z oszczędności zdeponowanych na najlepszych rocznych lokatach począwszy od 2005 roku. Do obliczenia realnej stopy zwrotu z lokat posłużyliśmy się publikowanym przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnikiem inflacji oraz jego prognozą, sporządzoną przez grupę Noble Bank na październik 2010 (1,5 proc. r/r). Opublikowana wartość inflacji (3,1 proc. r/r) ma największe znaczenie dla osób, które zakładały lokaty w październiku 2008 roku. Jeśli natomiast ktoś chce sprawdzić, ile zarobi na dopiero zdeponowanych środkach, należałoby posłużyć się przyszłoroczną prognozą wspomnianego wskaźnika.

Termin zakończenia lokaty

Oprocentowanie nominalne

Oprocentowanie po opodatkowaniu

Inflacja

Oprocentowanie skorygowane o inflację

Realna stopa zwrotu po zapłaceniu podatku

2006

5,00

4,05

1,2

3,75

2,82

2007

4,15

3,36

3,0

1,12

0,35

2008

5,65

4,58

4,2

1,39

0,36

2009

9,40

7,61

3,1

6,11

4,38

2010

6,30

5,10

1,5*

4,73

3,55

*prognoza Grupy Noble Bank.
Źródło: Open Finance.

Z naszych wyliczeń wynika, że najwięcej zarobiły osoby, które założyły lokatę przed rokiem. Dzięki temu, że banki w październiku 2008 roku rozpoczęły wojnę depozytową, to realny zysk z takiej inwestycji osiągnął poziom nienotowany od lat, bo 4,38 proc. To efekt tego, że pod koniec października zeszłego roku można już było znaleźć lokaty oprocentowane powyżej 9 proc. w skali roku, a inflacja spadła do 3,1 proc. Trzeba zauważyć, że osoby teraz zakładające lokaty również będą w korzystnej sytuacji, ponieważ ich oprocentowanie nadal pozostaje na wysokim poziomie. Najlepsze lokaty dają teraz 6,3 proc., a to zgodnie z prognozą przyszłorocznej inflacji zapewni realny zysk na poziomie 3,55 proc.

Inflacja to jednak nie jedyny czynnik zmniejszający zyski z lokat. Drugim, równie istotnym, jest podatek od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki), który stanowi 19 proc. należnych klientowi odsetek. W bankach można jednak znaleźć lokaty z dzienną kapitalizacją, czyli takie, które pozwalają uniknąć podatku Belki. Jeśli do obliczeń posłużylibyśmy się najlepszą lokatą jednodniową z ubiegłego miesiąca, z oprocentowaniem 5,15 proc. netto, to realny zysk byłby nieco wyższy i wyniósłby 3,73 proc.

Przyjmując, że inflacja w październiku przyszłego roku spadnie do 1,5 proc., to każdy kto ulokuje teraz oszczędności poniżej 1,85 proc. realnie straci.

Wskaźniki makroekonomiczne

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK