| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Mniej zarobimy na lokatach – ranking Gold Finance

Mniej zarobimy na lokatach – ranking Gold Finance

Na rynku lokat bankowych sytuacja nie ulega zmianie. Banki tną oprocentowanie i zyski osób deponujących pieniądze są coraz mniejsze. Niewielkim pocieszeniem jest malejąca we wrześniu inflacja. Trudno przewidzieć, czy będzie ona tak łaskawa dla naszych portfeli także w następnych miesiącach.

W przypadku prostych lokat w złotych o minimalnej wartości 1000 zł, nie zawierających żadnych promocji i ekstra okazji oraz transakcji mieszanych, nie mamy co liczyć na „kokosy”. Jedynie Bank Pocztowy oferuje 7 proc. na lokacie dwuletniej, a AIG Bank płaci 6,2 proc. deponującym środki na 12 miesięcy. Niemal wszystkie inne lokaty oprocentowane są na poziomie poniżej 6 proc. Jedynym wyjątkiem jest 3-miesięczna lokata Noble Banku i lokaty 6-miesięczne Noble Banku oraz Getin Banku, ale tylko dzięki codziennej kapitalizacji odsetek, pozwalającej na uniknięcie podatku od dochodów kapitałowych (czyli tzw. podatku Belki).

Jedynym bankiem, który oferuje „normalne” oprocentowanie powyżej 6 proc. jest AIG Bank, który za 6-miesięczną lokatę daje 6,3 proc.

Spore są różnice w oprocentowaniu między ofertami banków z pierwszych miejsc naszego rankingu a tymi, które zajmują dalsze miejsca w tabelach. W największym stopniu dotyczy to lokat o najkrótszych terminach, czyli 1 miesięcznych oraz tych najdłuższych, 2- i 3-letnich. Wciąż widać też spore różnice między ofertami banków mniejszych i „młodszych”, a tymi największymi, o długich tradycjach i rozwiniętej sieci.

Tempo spadku oprocentowania wygodnie jest śledzić porównując średnie oprocentowanie oferowane przez banki, ujęte w naszym rankingu. W przypadku lokat 1-miesięcznych średnie oprocentowanie w październiku (według stanu na 15 października) wynosiło 4,13 proc., miesiąc wcześniej sięgało 4,3 proc., a w czerwcu, czyli zaledwie cztery miesiące temu, aż 4,8 proc. Licząc od czerwca oznacza to spadek o 0,67 punktu procentowego, czyli o niemal 14 proc. Średnie oprocentowanie lokat 3-miesięcznych zmniejszyło się jeszcze mocniej. W czerwcu wynosiło 6,13 proc., a w październiku 5,17 proc., spadek wynosi więc niemal 1 punkt procentowy, czyli prawie 16 proc. Stosunkowo najmniej w ciągu ostatnich czterech miesięcy obniżyło się średnie oprocentowanie lokat 6-miesięcznych. Spadek z 5,7 proc. do 5,3 proc. to tylko o 0,4 punktu, czyli o 7 proc. Bardzo powoli spada też średnie oprocentowanie lokat o najdłuższych terminach. W przypadku rocznych średnie oprocentowanie w październiku wynosiło 5,6 proc., a w czerwcu 5,87 proc. Oznacza to, że obniżyło się o zaledwie 0,3 punktu procentowego, czyli o 4,5 proc. Dla lokat 24- i 36-miesięcznych zmiany były jeszcze mniejsze.

Oprocentowanie lokat w walutach obcych jest tradycyjnie o wiele niższe niż w złotych i trudno z tym dyskutować. Pozyskiwanie większych sum walut od oszczędzających, czyli od klientów detalicznych, nie jest dla banków ani możliwe, ani opłacalne. Wydaje się, że większość z nich utrzymuje w swej ofercie tego typu lokaty trochę „z konieczności”. Wystarczy porównać stawki na rynku międzybankowym z oferowanym oprocentowaniem lokat walutowych. W przypadku franka 1-miesięczna stawka LIBOR wynosi 0,1 proc., a średnie oprocentowanie miesięcznej lokaty w tej walucie, oferowane przez nasze banki, wynosi 0,2 proc. LIBOR 12-miesięczny to niecałe 0,7 proc., a Alior Bank oferuje swoim klientom 2 proc. za zdeponowane środki na ten termin. Dla banków tego typu lokaty to „kiepski interes”.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK