| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Po zmianie podatków mieszkania lepsze niż lokaty

Po zmianie podatków mieszkania lepsze niż lokaty

Od przyszłego roku podatek od dochodów z wynajęcia mieszkania ma wynosić 8,5 proc. (zamiast obecnych 20 proc.), a więc będzie o ponad połowę niższy niż podatek od zysków kapitałowych

Zmiany proponowane przez rząd w kilku ustawach dotyczących rynku najmu mieszkań generalnie należy ocenić pozytywnie (przyznanie większych praw właścicielom mieszkań, którzy z różnych względów nie są zadowoleni z postawy najemców), ale jedna z nich jest szczególnie istotna.

Obniżenie ryczałtowej stopy od przychodów z najmu do 8,5 proc. z obecnych 20 proc. (obecnie wynajmujący płaci 20 proc. podatku, jeśli jego dochody przekroczą 4 tys. euro rocznie, to jest ok. 16 tys. złotych, a więc nieco ponad 1300 zł miesięcznie) jest nie tylko zachętą do wyjścia z szarej strefy, lecz skłonić może także do większego zainteresowania tą formą inwestycji. Szczególnie osoby obecnie oszczędzające na lokatach bankowych lub posiadające obligacje skarbowe. W ich przypadku podatek od zysków kapitałowych sięga 19 proc., a więc jest ponad dwukrotnie wyższy niż w przypadku dochodów z najmu. W rezultacie kwota np. 400 tys. zł na lokatach bankowych zdeponowana na 5 proc. przyniesie 16,2 tys. zł zysku netto, podczas gdy ta sama kwota przeznaczona na zakup mieszkania na wynajem przyniesie 18,3 tys. zł zysku.

Zobacz też serwis: Podatki

lokata bankowa

(oproc. 5 proc.)

dochód z najmu

(rentowność 5 proc.)

kwota inwestycji

400 000 zł

400 000 zł

dochód

20 tys. zł rocznie

20 tys. zł rocznie

podatek

3800 zł

1700 zł

dochód po opodatkowaniu

16 200 zł

18 300 zł

Źródło: Open Finance

Oczywiście to tylko teoretyczne wyliczenia. Kupując mieszkanie pod wynajem, trzeba zakładać, że będzie ono wynajmowane przez mniej niż 12 miesięcy w roku, i pamiętać, że podatek jest płacony ryczałtem, co oznacza, że nie można odliczać kosztów uzyskania przychodów (np. opłat dla administracji), co obniża skalę potencjalnych korzyści. (W powyższym przykładzie wynajem trwa przez 11 miesięcy w roku, a czynsz dla administracji płaci najemca). Jednak przy porównywalnej rentowności lokaty bankowej/obligacji i wynajmu mieszkania, to dochody z najmu będą niżej opodatkowane, a inwestycja bardziej efektywna podatkowo. Z tym istotnym zastrzeżeniem, że o końcowym sukcesie inwestycji mieszkaniowej decyduje także cena nabycia i sprzedaży mieszkania, podczas gdy posiadacze lokat czy obligacji są wolni od tego rodzaju czynnika ryzyka (jeśli nie inwestują w walutach obcych).

Zobacz też serwis: Najem

Naturalnie trudno się spodziewać, by posiadacze lokat mieli gremialnie przenosić swoje oszczędności na rynek mieszkaniowy (nie muszą z tym czekać do końca roku – nawet jeśli dziś kupią pojedyncze mieszkania, tylko w niewielu przypadkach osiągnięte przychody przekroczą przed końcem 2009 roku 4 tys. euro i wejdą na wyższą stopę podatkową). Być może jednak część osób posiadających mieszkania na sprzedaż zrezygnuje z tych planów ponieważ posiadanie gotówki w banku jest mniej efektywne podatkowo niż posiadanie mieszkania i wynajmowanie go.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK