| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Najlepsze lokaty bankowe - rating

Najlepsze lokaty bankowe - rating

Tylko siedem banków obniżyło w ciągu ostatniego miesiąca oprocentowanie lokat, sześć zdecydowało się na niewielką podwyżkę – tak wynika z comiesięcznego ratingu depozytów Open Finance.

Stan na 10 sierpnia 2009 r.
Źródło: Open Finance, tabela wszystkich lokat w załączniku pod zdjęciem

Jak co miesiąc ocenie poddaliśmy zarówno tradycyjne lokaty, jak i te z możliwością założenia przez internet, a także depozyty w formie ubezpieczenia (polisy lokacyjne). Tworząc ranking uwzględniliśmy depozyty na 5- i 20 tys. zł ponieważ stawki oprocentowania mogą się zmieniać w zależności od wpłacanej kwoty. Ocenialiśmy lokaty zakładane na cztery najpopularniejsze okresy, tj. kwartał, pół roku, rok i dwa lata. Każdy z tych depozytów otrzymał ocenę w czterostopniowej skali. W zestawieniu uwzględnialiśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a w przypadku gdy bank nie miał takiej propozycji, braliśmy pod uwagę depozyty o zmiennym oprocentowaniu, jednak obniżając im notę o jeden punkt.

Obserwacja sytuacji na rynku depozytów pokazuje, że mało który bank pozwala sobie na odpuszczenie walki o pieniądze klientów. Po etapie kuszenia wysokim oprocentowaniem, instytucje finansowe stawiają teraz na uatrakcyjnianie oferty depozytów różnymi dodatkami. Pojawiają się więc konkursy z nagrodami, ubezpieczenia od utraty pracy albo konstrukcje umożliwiające uniknięcie podatku „Belki”. Poza tym wysokość oprocentowania nadal pozostaje ważnym argumentem skłaniającym do skorzystania z oferty lokat. Co ważne – ostatnie umocnienie złotego może nieco zmniejszyć apetyt banków na kapitał. Im mocniejszy złoty, tym niższa wartość udzielonych kredytów walutowych, a w tej sytuacji bankom łatwiej zachować korzystny stosunek depozytów i kredytów. Trzeba też pamiętać, że instytucje te cały czas zaostrzają politykę kredytową i zapowiadają kontynuację tego trendu. To wszystko może spowodować mniejsze zapotrzebowanie na kapitał, a co za tym idzie dalszą obniżkę oprocentowania lokat. Z drugiej strony coraz częściej mówi się, że Rada Polityki Pieniężnej kończy cykl obniżek stóp procentowych. To z kolei może hamować zapał banków do obniżania oprocentowania. Biorąc więc pod uwagę poniższe czynniki, w najbliższych miesiącach można się spodziewać dalszego, chociaż powolnego obniżania oprocentowania depozytów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Samir Kayyali

Doradca podatkowy, ekonomista, ekspert ds. zarządzania ryzykiem podatkowym; obecnie prowadzi własną praktykę podatkową; doświadczenie zawodowe zdobywał zarówno w międzynarodowych podmiotach świadczących usługi doradcze, jak i polskich kancelariach prawnych i podatkowych; jego praktyka obejmuje w szczególności restrukturyzację grup kapitałowych w celu osiągnięcia optymalizacji podatkowej, sporządzanie dokumentacji w zakresie cen transferowych oraz bieżące doradztwo w podatkach dochodowych oraz podatku VAT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK