| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Co warto wiedzieć o lokatach jednodniowych i długoterminowych?

Co warto wiedzieć o lokatach jednodniowych i długoterminowych?

Ci, którzy oszczędzają na lokacie terminowej, prędzej czy później zaczynają zastanawiać się nad zdeponowaniem swoich środków na kilka lat. Co wybrać: lokatę terminową czy jednodniową? Eksperci wyjaśniają, czym różnią lokaty długoterminowe od jednodniowych lokat odnawialnych.

Poza tym rząd nie zmienił swoich planów odnośnie nowego sposobu naliczania podatku od zysków kapitałowych. Zaowocuje to tym, że niedługo po rozpoczęciu nowego roku mechanizm omijania podatku przez lokaty z dzienną kapitalizacją przestanie istnieć – a co za tym idzie, lokaty jednodniowe przestaną być opłacalne.

Jaką lokatę wybrać?

Niezależnie od tego, czy uwzględnimy najbliższe rządowe plany, proste obliczenia pokazują, że oszczędzanie na lokatach jednodniowych, choć daje poczucie swobodnego dostępu do środków, na dłuższą metę się nie opłaca.

Deponując taki sam kapitał, co na lokacie jednodniowej, na lokacie 2- bądź 3-letniej i zostawiając go przez te 2-3 lata, otrzymujemy znacznie większy zysk. Różnice mogą sięgać kilkuset złotych!

W dodatku większość lokat z top 10 na okres 2 i 3 lat – w tym te najlepsze - możemy otworzyć bez konieczności posiadania konta w danym banku.

Niestety, nie da się tego samego powiedzieć o lokatach jednodniowych – niemal wszystkie z pierwszej dziesiątki wymagają od nas założenia konta. Nie zawsze jest to konto darmowe, a więc istnieje ryzyko, że nasze odsetki zostaną zjedzone przez opłaty bankowe.

Oszczędzanie przez lata

Wyniki porównania są kolejnym dowodem na to, że oszczędzanie opłaca się tylko długoterminowo. Owszem, odkładanie na chwilę pieniędzy na lokaty jednodniowe przynosi zyski, ale znacznie mniejsze niż na lokatach terminowych „zamkniętych”, skąd nie zabierzemy pieniędzy bez utraty odsetek.

Do tego warto zanotować, że ten swobodny dostęp często skutkuje tym, iż pieniądze z lokaty (lub konta) co jakiś czas podbieramy. Zapominamy przy tym o skutkach - zmniejszeniu kapitału oraz samych odsetek. Kiedy mamy ułatwiony dostęp do pieniędzy, trudniej o zachowanie odpowiedniej dyscypliny, wymaganej przy oszczędzaniu. Co więcej, te najbardziej opłacalne jednodniówki wymagają od nas założenia także konta w danym banku…

Perspektywa łatwego i elastycznego oszczędzania jest najczęściej zwykłym wabikiem na klientów. I lokaty będą nim jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy – po wejściu w życie nowych przepisów bankowcy wymyślą zapewne coś innego, co skusi nas na ich usługi.

Eksperci TotalMoney.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK