| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Jaka decyzja zapadła w sprawie lokat antypodatkowych?

Jaka decyzja zapadła w sprawie lokat antypodatkowych?

Ministerstwo Finansów jest skłonne pójść na ustępstwa i odroczyć termin likwidacji lokat antybelkowych do 1 stycznia 2012 roku. Niestety osoby, które zdecydują się na utworzenie depozytów z dzienną kapitalizacją odsetek, nie będą już mogły liczyć na okres przejściowy w nowym roku podatkowym. Do czego dąży MF? Poznaj propozycje zmian okiem eksperta.

W lutym resort finansów opublikował wstępne założenia zmian ordynacji podatkowej, które mają na celu wyeliminowanie depozytów antybelkowych, uszczelnienie systemu podatkowego, a przede wszystkim zwiększenie przychodów fiskusa. Wstępna koncepcja zmian zakładała, że odsetki od depozytów i podatek będą zaokrąglane do pełnego grosza w górę, a nie do pełnego złotego, jak dotychczas. W efekcie na dobre zniknęłaby możliwość omijania 19-proc. podatku od dochodów kapitałowych. W nowym projekcie ta część pozostała niezmieniona.

Modyfikacji uległy natomiast dwa istotne elementy – wejście w życie nowych przepisów oraz zmiana w zakresie już istniejących umów produktów depozytowych. Na wniosek PKPP Lewiatan i Związku Banków Polskich termin obowiązywania nowych warunków miałby rozpocząć się nie 1 lipca br., ale 1 stycznia 2012 roku. Klienci zyskują więcej czasu na oszczędzanie bez podatku, a banki – dłuższy okres dostosowawczy. 

Dowiedz się także: Dlaczego za niecałe pół roku banki wycofają oferty z lokatami antypodatkowymi?

Pewnie nie bez znaczenia w tym przypadku było podważanie konstytucyjności dokonywania zmian w trakcie trwania roku podatkowego. Więcej czasu to dobra wiadomość dla konsumentów. Ale jest też zła, bo w nowym projekcie, w przeciwieństwie do poprzedniego, resort finansów nie wspomina już o okresie przejściowym dla umów, zawartych przed dniem wejścia zmian w życie. A to oznacza, że lokaty założone przed 1 stycznia 2012 roku, z początkiem nowego roku stracą antypodatkową formę, ponieważ podatek będzie naliczany według nowych zasad. Tak duża zmiana w nastawieniu Ministerstwa Finansów do depozytów z dzienną kapitalizacją odsetek może być spowodowana ofensywą banków, rozpoczętą zaraz po ogłoszeniu pierwszej wersji projektu, 10 lutego 2011 roku. Od tego czasu kolejne instytucje finansowe rozszerzyły ofertę lokat antybelkowych i w oczekiwaniu na następne kroki MF, chętniej niż dotychczas proponowały krótkoterminowe depozyty.

Polecamy serwis: Kredyty

Nowy projekt zmian w zakresie zaokrąglania podstawy opodatkowania (odsetek) i podatku, to odroczenie wyroku w sprawie lokat antybelkowych. Klienci zyskują dodatkowe pół roku. Ale jeśli nowe przepisy wejdą w życie w niezmienionej formie, konsumenci stracą możliwość omijania podatku nawet na założonych już lokatach. Nowa wersja proponowanych zmian może spowodować większy nacisk na oferowanie depozytów, które będą kończyć się jeszcze przed 1 stycznia 2012 roku.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Open Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W związku z zarzutami niekonstytucyjności, istniejące produkty depozytowe z dzienną kapitalizacją odsetek nie stracą racji bytu 1 lipca br.
W związku z zarzutami niekonstytucyjności, istniejące produkty depozytowe z dzienną kapitalizacją odsetek nie stracą racji bytu 1 lipca br.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Trębicki

Radca prawny, partner CZUBLUN TRĘBICKI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK