REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dla kogo lokata z funduszem lub fundusz z lokatą

Michał Sadrak

REKLAMA

REKLAMA

Banki wprowadzają coraz to nowsze produkty finansowe. Jednym z nich jest połączenie lokaty i funduszu. Dla kogo tego typu oferta może być interesująca? Eksperci radzą, że jeśli chcesz kupić fundusz, to ekstra lokata może zwiększyć jego atrakcyjność. Z kolei jeśli szukasz tylko dobrej lokaty, to dodatkowy fundusz może być niepotrzebnym ryzykiem.

Oprocentowanie lokat wciąż może wynosić nawet 10 proc. w skali roku, ale tylko pod warunkiem, że klient jednocześnie zainwestuje część oszczędności w fundusze. Dobra koniunktura na giełdzie ma szansę spowodować wzrost zainteresowania tego typu produktami, które niesłusznie bywają przedstawiane jako alternatywa dla coraz niżej oprocentowanych lokat.

REKLAMA

Przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków w połączenie lokaty z funduszami należy poznać główne zasady rządzące takimi ofertami. Już na początku warto zwrócić uwagę, że rozwiązanie to ma sens w przypadku kiedy klient decyduje się na ustalony fundusz, a lokata służy tylko jako dodatek, który pozwoli zdywersyfikować oszczędności. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdzie produkt trafia do nieodpowiedniego klienta. Zatem warto zastosować podejście przeciwne do reklamowanego przez banki, punktem wyjścia powinien być fundusz o odpowiednim poziomie ryzyka, a nie wysokooprocentowana lokata.

Polecamy: Rodzaje funduszy

Generalna zasada połączenia funduszy z lokatami mówi, że oprocentowanie części depozytowej jest tym wyższe im więcej środków przeznaczone jest na inwestycję w fundusz. Dlatego z co najmniej 10 tys. zł zainwestowanych w MultiBanku tylko 25 proc. zostanie przeznaczone na kwartalną lokatę na 10 proc. w skali roku, reszta środków jest inwestowana w jeden z dwóch subfunduszy oferowanych przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Skarbiec. Przykład ten pokazuje również drugą właściwość połączonego rozwiązania, okres deponowania środków na lokacie ma się nijak do horyzontu inwestycyjnego funduszy i tylko w jednym banku przekracza rok (DnB Nord). A do zasad rządzących tym produktem należy dodać fakt, że większość subfunduszy to akcyjne, stabilnego wzrostu lub zrównoważone charakteryzujące się wyższymi opłatami za zarządzanie. Znacznie ciężej znaleźć połączenie lokaty z potencjalnie bezpieczniejszym funduszem pieniężnym lub dłużnym. Wyjątkiem jest Bank Millennium, który daje taką możliwość, ale kosztem lokaty, której oprocentowanie znacznie traci na atrakcyjności.

Najwyżej oprocentowane lokaty w połączeniu z funduszami inwestycyjnymi

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bank

Produkt

Część depozytowa

Okres lokaty

Oprocentowanie lokaty

Część inwestycyjna

Kwota (tys. PLN)

MultiBank

MultiLokata z Funduszem

25%

3M

10%

75%

min. 10

Polbank EFG

Tandem Zysków

40%

12M

9,50%

60%

min. 2

Nordea Bank

Lokata Nordea Hit

maks. 50%

1M

9%

min. 50%

min. 5 (fundusze) + min. 0,5 (lokata)

Allianz Bank

Lokata inwestycyjna

50%

12M

8%

50%

min. 10

Invest Bank

Lokata Poważna

50%

9M

8%

50%

min. 10

Getin Noble Bank

Lokata Timingowa

50%

3M

8%

50%

min. 5

DnB NORD

uniLOKATA DnB NORD

50%

3M

7,81%

50%

5 - 100

Źródło: OpenFinance, stan na 27 września 2010 r.

Przed inwestycją w lokatę i fundusz równocześnie należy również sprawdzić jaki jest koszt opłaty dystrybucyjnej za nabycie jednostek uczestnictwa funduszu. Może się okazać, że opłata ta skonsumuje znaczną część odsetek z wyżej oprocentowanej lokaty, a efekt będzie porównywalny do inwestycji w oba produkty z osobna. Dodatkowo, każdy z klientów musi mieć na uwadze, że inwestycja taka wymaga wyższej wpłaty, niż produkty nabywane oddzielnie. O ile minimalna kwota do założenia samej lokaty w większości banków to 500 do 1000 złotych, to w przypadku połączenia funduszu z lokatą próg ten wynosi od 2 do 10 tys. złotych.

Zobacz także: Bank

Na pytanie „lokata z funduszem, czy fundusz z lokatą?” odpowiedź powinna być tylko jedna: świadomie wybrany fundusz z lokatą, mimo że to właśnie część depozytowa ma być wabikiem na klientów. A wszystko po to, żeby ewentualne straty poniesione na części inwestycyjnej były wkalkulowane w podejmowane ryzyko.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA