| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Dla kogo lokata z funduszem lub fundusz z lokatą

Dla kogo lokata z funduszem lub fundusz z lokatą

Banki wprowadzają coraz to nowsze produkty finansowe. Jednym z nich jest połączenie lokaty i funduszu. Dla kogo tego typu oferta może być interesująca? Eksperci radzą, że jeśli chcesz kupić fundusz, to ekstra lokata może zwiększyć jego atrakcyjność. Z kolei jeśli szukasz tylko dobrej lokaty, to dodatkowy fundusz może być niepotrzebnym ryzykiem.

Oprocentowanie lokat wciąż może wynosić nawet 10 proc. w skali roku, ale tylko pod warunkiem, że klient jednocześnie zainwestuje część oszczędności w fundusze. Dobra koniunktura na giełdzie ma szansę spowodować wzrost zainteresowania tego typu produktami, które niesłusznie bywają przedstawiane jako alternatywa dla coraz niżej oprocentowanych lokat.

Przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków w połączenie lokaty z funduszami należy poznać główne zasady rządzące takimi ofertami. Już na początku warto zwrócić uwagę, że rozwiązanie to ma sens w przypadku kiedy klient decyduje się na ustalony fundusz, a lokata służy tylko jako dodatek, który pozwoli zdywersyfikować oszczędności. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdzie produkt trafia do nieodpowiedniego klienta. Zatem warto zastosować podejście przeciwne do reklamowanego przez banki, punktem wyjścia powinien być fundusz o odpowiednim poziomie ryzyka, a nie wysokooprocentowana lokata.

Polecamy: Rodzaje funduszy

Generalna zasada połączenia funduszy z lokatami mówi, że oprocentowanie części depozytowej jest tym wyższe im więcej środków przeznaczone jest na inwestycję w fundusz. Dlatego z co najmniej 10 tys. zł zainwestowanych w MultiBanku tylko 25 proc. zostanie przeznaczone na kwartalną lokatę na 10 proc. w skali roku, reszta środków jest inwestowana w jeden z dwóch subfunduszy oferowanych przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Skarbiec. Przykład ten pokazuje również drugą właściwość połączonego rozwiązania, okres deponowania środków na lokacie ma się nijak do horyzontu inwestycyjnego funduszy i tylko w jednym banku przekracza rok (DnB Nord). A do zasad rządzących tym produktem należy dodać fakt, że większość subfunduszy to akcyjne, stabilnego wzrostu lub zrównoważone charakteryzujące się wyższymi opłatami za zarządzanie. Znacznie ciężej znaleźć połączenie lokaty z potencjalnie bezpieczniejszym funduszem pieniężnym lub dłużnym. Wyjątkiem jest Bank Millennium, który daje taką możliwość, ale kosztem lokaty, której oprocentowanie znacznie traci na atrakcyjności.

Najwyżej oprocentowane lokaty w połączeniu z funduszami inwestycyjnymi

Bank

Produkt

Część depozytowa

Okres lokaty

Oprocentowanie lokaty

Część inwestycyjna

Kwota (tys. PLN)

MultiBank

MultiLokata z Funduszem

25%

3M

10%

75%

min. 10

Polbank EFG

Tandem Zysków

40%

12M

9,50%

60%

min. 2

Nordea Bank

Lokata Nordea Hit

maks. 50%

1M

9%

min. 50%

min. 5 (fundusze) + min. 0,5 (lokata)

Allianz Bank

Lokata inwestycyjna

50%

12M

8%

50%

min. 10

Invest Bank

Lokata Poważna

50%

9M

8%

50%

min. 10

Getin Noble Bank

Lokata Timingowa

50%

3M

8%

50%

min. 5

DnB NORD

uniLOKATA DnB NORD

50%

3M

7,81%

50%

5 - 100

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK