| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Ile mogą Cię kosztować drobne wpłaty gotówki na konto

Ile mogą Cię kosztować drobne wpłaty gotówki na konto

Jeśli wpłacasz pieniądze w kasie banku na konto znajomego pamiętaj, aby kwota przekroczyła 10 zł. Inaczej możesz narazić siebie lub jego na niepotrzebne koszta. Przykładowo jeśli rachunek znajomego jest prowadzony w ING Banku Śląskim lub DnB Nord, przy wpłacaniu małych kwot możesz zapłacić do 10 zł. Z kolei w przypadku Kredyt Banku prowizję - 0,2% nie mniej niż 7 zł - może zapłacić twój znajomy, czyli właściciel konta.

Rozwiązanie stosowane przez Kredyt Bank wiąże się jednak z pewnym ryzykiem dla posiadacza konta. Ktoś, kto będzie nam chciał zrobić na złość może np. dokonać stu wpłat kwoty 1 grosza na nasze konto. Taka sytuacja spowodowałaby, że bank naliczyłby nam prawie 700 zł prowizji, gdyż za każdą z wpłatę (z wyjątkiem 2 pierwszych) zapłacilibyśmy 7 zł. Nie jest to sprawiedliwe, gdyż posiadacz konta płaci za dyspozycje, których nie dokonał i na które nie ma wpływu.

Zestawienie kosztów wpłat gotówkina konto osoby trzeciej

Bank

Wpłacający nie jest klientem danego banku

Wpłacający ma konto w danym banku

Alior Bank

0,5% min. 8 zł

0 zł

DnB Nord

0,5% min. 10 zł

0 zł

ING Bank Śląski

0,5% + 10 zł

9 zł*

Invest Bank

0,4% min. 5 zł max. 100 zł

1 zł

Kredyt Bank

0 zł, ale posiadacz konta może zapłacić 0,2% min. 7 zł w przypadku trzeciej i kolejnych wpłat w miesiącu

0 zł, ale posiadacz konta może zapłacić 0,2% min. 7 zł w przypadku trzeciej i kolejnych wpłat w miesiącu

Multibank

0,2% min 3 zł

0,2% min 3 zł

* W przypadku Konta Direct

Sprawdziliśmy również jakie koszty poniesie wpłacający, jeśli również będzie klientem danego banku. Teoretycznie wydaje się , że jako klient powinien zapłacić mniej. W praktyce bywa jednak różnie. Dla przykładu gdyby pożyczający i dłużnik byli klientami DnB Nord, to dłużnik mógłby dokonać wpłaty gotówki na swoje konto, a później poprosić pracownika o wykonanie przelewu. W ten sposób nie poniósłby żadnych kosztów, gdyż DnB Nord nie pobiera prowizji ani za dokonanie wpłaty na własne konto, ani za przelewy na inne konta prowadzone w tym banku.

Przeczytaj także: Ile kosztuje korzystanie z tradycyjnego konta bankowego

Gorzej wygląda sytuacja w Kredyt Banku, gdyż zastosowanie tej samej metody, co w DnB Nord może doprowadzić do wzrostu zamiast spadku kosztów. Nie dość, że można zapłacić 0,2% min. 7 zł za wpłatę na swoje konto (gdy jest to 3 lub kolejna wpłata), to jeszcze trzeba zapłacić 5,95 zł za przelew zlecony w oddziale. W Multibanku niezależnie czy wpłata jest dokonywana na konto własne, czy osoby trzeciej prowizja wynosi 0,2% min. 3 zł. Jeśli jednak wpłata będzie dokonana na konto własne, to dochodzi jeszcze koszt przelewu zleconego w oddziale. W przypadku Multikonta Ja z taryfą Comfort opłata taka wynosi 4 zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »