| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Ile mogą Cię kosztować drobne wpłaty gotówki na konto

Ile mogą Cię kosztować drobne wpłaty gotówki na konto

Jeśli wpłacasz pieniądze w kasie banku na konto znajomego pamiętaj, aby kwota przekroczyła 10 zł. Inaczej możesz narazić siebie lub jego na niepotrzebne koszta. Przykładowo jeśli rachunek znajomego jest prowadzony w ING Banku Śląskim lub DnB Nord, przy wpłacaniu małych kwot możesz zapłacić do 10 zł. Z kolei w przypadku Kredyt Banku prowizję - 0,2% nie mniej niż 7 zł - może zapłacić twój znajomy, czyli właściciel konta.

Rozwiązanie stosowane przez Kredyt Bank wiąże się jednak z pewnym ryzykiem dla posiadacza konta. Ktoś, kto będzie nam chciał zrobić na złość może np. dokonać stu wpłat kwoty 1 grosza na nasze konto. Taka sytuacja spowodowałaby, że bank naliczyłby nam prawie 700 zł prowizji, gdyż za każdą z wpłatę (z wyjątkiem 2 pierwszych) zapłacilibyśmy 7 zł. Nie jest to sprawiedliwe, gdyż posiadacz konta płaci za dyspozycje, których nie dokonał i na które nie ma wpływu.

Zestawienie kosztów wpłat gotówkina konto osoby trzeciej

Bank

Wpłacający nie jest klientem danego banku

Wpłacający ma konto w danym banku

Alior Bank

0,5% min. 8 zł

0 zł

DnB Nord

0,5% min. 10 zł

0 zł

ING Bank Śląski

0,5% + 10 zł

9 zł*

Invest Bank

0,4% min. 5 zł max. 100 zł

1 zł

Kredyt Bank

0 zł, ale posiadacz konta może zapłacić 0,2% min. 7 zł w przypadku trzeciej i kolejnych wpłat w miesiącu

0 zł, ale posiadacz konta może zapłacić 0,2% min. 7 zł w przypadku trzeciej i kolejnych wpłat w miesiącu

Multibank

0,2% min 3 zł

0,2% min 3 zł

* W przypadku Konta Direct

Sprawdziliśmy również jakie koszty poniesie wpłacający, jeśli również będzie klientem danego banku. Teoretycznie wydaje się , że jako klient powinien zapłacić mniej. W praktyce bywa jednak różnie. Dla przykładu gdyby pożyczający i dłużnik byli klientami DnB Nord, to dłużnik mógłby dokonać wpłaty gotówki na swoje konto, a później poprosić pracownika o wykonanie przelewu. W ten sposób nie poniósłby żadnych kosztów, gdyż DnB Nord nie pobiera prowizji ani za dokonanie wpłaty na własne konto, ani za przelewy na inne konta prowadzone w tym banku.

Przeczytaj także: Ile kosztuje korzystanie z tradycyjnego konta bankowego

Gorzej wygląda sytuacja w Kredyt Banku, gdyż zastosowanie tej samej metody, co w DnB Nord może doprowadzić do wzrostu zamiast spadku kosztów. Nie dość, że można zapłacić 0,2% min. 7 zł za wpłatę na swoje konto (gdy jest to 3 lub kolejna wpłata), to jeszcze trzeba zapłacić 5,95 zł za przelew zlecony w oddziale. W Multibanku niezależnie czy wpłata jest dokonywana na konto własne, czy osoby trzeciej prowizja wynosi 0,2% min. 3 zł. Jeśli jednak wpłata będzie dokonana na konto własne, to dochodzi jeszcze koszt przelewu zleconego w oddziale. W przypadku Multikonta Ja z taryfą Comfort opłata taka wynosi 4 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK