| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Ile kosztuje koszystanie z tradycyjnego konta bankowego

Ile kosztuje koszystanie z tradycyjnego konta bankowego

Zlecanie przelewów w oddziałach banku może sprawić, że roczny koszt korzystania z naszego konta wyniesie nawet 1000 zł - wynika z wyliczeń Expandera. Z kolei nieliczne banki, które naliczają niskie prowizje, posiadają za mało placówek. W rezultacie osoby nie korzystające z usług internetowych powinny zastanowić się na ustawieniem zleceń stałych i poleceń zapłaty - radzą eksperci.

Niewiele droższy od FM Banku okazał się inny „młody” bank – Allianz Bank. W jego przypadku roczny koszt korzystania z „Pakietu na Start” to 223 zł. Przelew zlecony w oddziale tego banku kosztuje 2,5 zł. Poza tym trzeba również zapłacić 1 zł miesięcznie za korzystanie z karty, a oprocentowanie wynosi 0,1%. Podobnie jak w poprzednim przypadku wadą jest stosunkowo mała dostępność oddziałów, zwłaszcza w mniejszych miastach. Dla przykładu w całym województwie mazowieckim jest ich 9 i wszystkie w Warszawie.

Dostępność oddziałów jest natomiast znacznie lepsza w przypadku Eurobanku, który zajął trzecie miejsce. W województwie mazowiecki posiada on 80 oddziałów z czego 31 w Warszawie. Problem polega jednak na tym, że przelew zlecony w oddziale tego banku kosztuje 2,95 zł, czyli więcej niż na Poczcie (2,5 zł dla przelewu do 1000 zł), która jest głównym konkurentem dla tradycyjnej bankowości. Trzeba również zaznaczyć, że choć Eurobank posiada sporo placówek, to i tak jest ich znacznie mniej niż Pocztowych.

Osoby korzystające z bankowości tradycyjnej nie mają więc łatwego życia. Albo muszą korzystać z oferty, gdzie przelewy są tanie, ale dostępność placówek jest mała, albo płacić za przelew więcej niż na Poczcie. Ponieważ jednak Poczta także do najtańszych nie należy, a także często wymaga stania w kolejkach, to coraz więcej osób nie korzystających z Internetu zleca płatności w sklepach i hipermarketach. Tam i kolejki i koszty opłacania rachunków są mniejsze. Dla przykładu w sieci sklepów Żabka prowizja z tego tytułu wynosi 1,89 zł, a w Tesco od 0,98 zł do 1,99 zł. W bankowych oddziałach przelewy opłaca się zlecać jedynie emerytom, ale tylko w tych bankach, które przygotowały dla nich specjalną ofertę. Tak jest np. w Banku Pocztowym, czy Deutsche banku, gdzie emeryci posiadający dedykowany dla nich rachunek mogą za darmo zlecać przelewy w oddziałach.

Klienci, którzy nie korzystają z bankowości internetowej mogą jednak ułatwić sobie życie poprzez usługę zlecenia stałego i polecenia zapłaty. Nie ma sensu co miesiąc tracić czas i pieniądze na zlecania przelewów w oddziale. Jeśli bowiem co miesiąc kwota rachunku jest taka sama, to wystarczy poprosić pracownika banku o ustanowienie zlecenia stałego. Usługa ta polega na tym, że co miesiąc lub inny wyznaczony przez klienta okres czasu bank będzie automatycznie realizował przelew na ten sam numer rachunku i tą samą kwotę. W ten sposób można opłacać np. czynsz, który rzadko się zmienia. Warunkiem wykonania przelewu jest jednak posiadanie odpowiedniej kwoty na rachunku. Przelewy w ramach zlecenia stałego mogą być wykonywane albo do odwołania albo do daty wskazanej przez klienta. Co ważne takie zlecenie stałe jest zwykle tańsze niż przelew zlecony w oddziale. Dla przykładu w PKO BP każdy przelew zlecony w oddziale kosztuje 5 zł. Tymczasem za ustanowienie zlecenia stałego płacimy 2 zł i później 1,5 zł za każde jego wykonanie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK