| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Ranking lokat bankowych - kwiecień 2010

Ranking lokat bankowych - kwiecień 2010

Oprocentowanie lokat znów zaczęło spadać. Po krótkim okresie wzrostu rentowności lokat, banki znów zaczęły obcinać odsetki. Wróciliśmy więc do tendencji trwającej już od prawie roku.

W ciągu ostatnich czterech tygodni na obniżenie oprocentowania lokat w złotych zdecydowało się siedem banków. Przypomnijmy, że w naszym rankingu monitorujemy jedynie banki oferujące najwyższe oprocentowanie lokat o minimalnej wysokości 1 tys. zł, bez uwzględniania jakichkolwiek promocji i ofert łączących lokatę z innymi usługami bankowymi. Gdybyśmy wzięli pod uwagę dwukrotnie wyższy minimalny limit wpłaty, skład stawki najbardziej atrakcyjnych banków byłby nieco inny. W większości przypadków zmiany dotyczyły lokat o krótszym okresie oszczędzania, obejmującym maksymalnie 12 miesięcy.

W dłuższym horyzoncie żadnych zmian nie zaobserwowano. W przypadku lokat 3- i 6-miesięcznych oprocentowanie obniżył lider w tej kategorii, czyli Noble Bank. W obu przypadkach dotyczyło to lokat z dzienną kapitalizacją odsetek, czyli pozwalających uniknąć płacenia podatku od dochodów kapitałowych. Zmniejszenie oprocentowania „antybelkowej” lokaty 3-miesięcznej z 4,86 do 4,05 proc. przez Noble pozbawiło go miana lidera na rzecz Meritum Banku, mimo, że ten ostatni wysokości oferty nie zmienił. Z kolei obniżenie przez Noble wysokości odsetek z 5,02 do 4,86 proc. dla lokaty 6-miesięcznej pozwoliło mu zachować pierwsze miejsce w naszym zestawieniu.

ING BSK obniżył oprocentowanie lokaty 1-miesięcznej z 3,5 do 3 proc., wypadając z naszego zestawienia. Wskutek tego „wskoczyły” do niego aż cztery banki oferujące na ten termin 3,2 proc., co wraz z obniżeniem oprocentowania przez Millennium z 3,5 do 3,3 proc. spowodowało spadek średniego oprocentowania najlepszych lokat w tej kategorii z 4,08 do 3,84 proc.

Z nowości warto odnotować pojawienie się w naszym zestawieniu banku BPH i to od razu na dość wysokich pozycjach w poszczególnych kategoriach lokat. Zaoferował on trzy rodzaje lokat „antypodatkowych” na okres od 3 do 12 miesięcy i dwie dość wysoko oprocentowane lokaty zwykłe na 24 i 36 miesięcy.

Żadnych zmian w porównaniu ze stanem z 15 marca nie zanotowaliśmy w przypadku lokat w euro. Bardzo niewiele było ich zresztą już od kilku miesięcy. Podobnie dzieje się w kategorii lokat dolarowych. W przypadku funtów lokowanych na jeden miesiąc swoją ofertę z 0,65 do 0,5 proc. obniżył PKO BP oraz Alior Bank z 0,6 do 0,5 proc. O pół punktu procentowego zredukował oprocentowanie 1- i 3-miesięcznych lokat we frankach Citi Handlowy.

W krótkim horyzoncie zmiany oprocentowania lokat oferowanych przez banki są niewielkie, jednak od kilkunastu miesięcy wciąż panuje tendencja do ich obniżania. To w znacznej części przejaw normalizowania się sytuacji na rynkach finansowych. W pewnej zaś mierze pochodna kształtowania się takich parametrów makroekonomicznych, jak inflacja czy wysokość stóp procentowych. Trudno dziwić się bankom, że oferują coraz niższe odsetki w warunkach, w których pieniądz jest coraz łatwiej dostępny, a zatem coraz tańszy. Stawki, po jakich banki pożyczają sobie wzajemnie pieniądze na rynku międzybankowym, czyli stawki WIBOR, są obecnie najniższe w historii. Trzymiesięczna pożyczka „kosztuje” na tym rynku 3,9 proc., zaś za pozyskanie pieniędzy od klientów chętnych do oszczędzania, banki muszą płacić ponad 4 proc., uwzględniając „podatek Belki”. Tę sytuację może zmienić na korzyść klientów jedynie podwyżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Wszystko jednak wskazuje, że na ten ruch trzeba będzie poczekać nieco dłużej, niż do niedawna oczekiwano.

Wybierz lokatę terminową

Powyższy tekst jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. Jakiekolwiek decyzje podjęte na podstawie powyższego tekstu podejmowane są na własną odpowiedzialność.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Rostworowska

Specjalista ds. obsługi klientów biznesowych z sektora finansowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK