| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Rosną odsetki od lokat bankowych

Rosną odsetki od lokat bankowych

Przebojowa oferta lokat Meritum Banku wprowadziła zamieszanie w zestawieniach najlepszych depozytów bankowych deklasując dotychczasowych liderów.

Z przeprowadzonej przez nas analizy wynika, że oprocentowanie lokat spadło w 13 bankach, a wzrosło w 6 na 33 obserwowane przez nas instytucje. Mniej za lokaty płacą Allianz Bank, BOŚ, Deutsche Bank (dla polisolokat), Eurobank (dla lokaty kwartalnej), Getin, Inteligo, Lukas, mBank, MultiBank, Raiffeisen i Volkswagen Bank direct. W Alior Banku, BGŻ oprocentowanie niektórych depozytów poszło w dół, a niektórych uległo zwiększeniu. Wyraźną poprawę ofert odczuli za to klienci AIG, DnB Nord, Meritum i Polbanku.

Jak co miesiąc sprawdziliśmy w których bankach stawki oprocentowania są najwyższe. Ocenie poddaliśmy lokaty zarówno tradycyjne, jak i te zakładane przez Internet, a także polisy lokacyjne. Pod uwagę braliśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a jeśli bank oferuje tylko zmienne jest to oznaczone w tabeli. Sprawdziliśmy stawki na 5 tys. zł. Rozszerzyliśmy nasz ranking o lokaty na okres jednego miesiąca, które cieszą się zainteresowaniem klientów banków.

Czytaj też: Banki promują lokaty internetowe

Mimo że banki w skali całego rynku kontynuują trend ścinania oprocentowania depozytów, to niektóre z nich idą pod prąd. W czołówce zaszły zmiany na korzyść klientów, bo na najlepszych lokatach można zarobić więcej niż miesiąc temu. Najwyżej oprocentowaną lokatę na miesiąc znajdziemy w Eurobanku, który płaci 4,55 proc., co po odjęciu 19-proc. podatku od zysków kapitałowych daje nam 3,69 proc. zysku. Deponując pieniądze na kwartał można jednak zarobić więcej. Getin Noble Bank za pośrednictwem serwisu lokaty.open.pl płaci 5,65 proc. To lokata z dzienną kapitalizacją, czyli dająca możliwość uniknięcia podatku Belki, a więc odpowiada ona tradycyjnej lokacie o oprocentowaniu 6,98 proc. Zmieniła się czołówka jeśli chodzi o najlepszy depozyt na pół roku, bo Meritum proponuje antypodatkową lokatę na 5,75 proc., co odpowiada depozytowi na 7,1 proc. Ten sam bank przy rocznym depozycie jest w stanie zapłacić jeszcze więcej, bo 5,8 proc., czyli tyle co na tradycyjnej lokacie na 7,16 proc. Amatorzy dwuletnich depozytów mogą zaś skorzystać z oferty Banku Pocztowego, który ma lokatę na 7 proc. (5,67 po opłaceniu podatku), ale uwaga – ze zmiennym oprocentowaniem. Pewne 6 proc. (4,86 netto) dostaniemy w Toyota Banku.

Nazwa Banku

Rodzaj depozytu

Oprocentowanie

Brutto

Netto

5 tys. PLN na 1 miesiąc

Euro Bank

LOKATA

4,55

3,69

Allianz

LOKATA

4,5 *

3,65

Toyota Bank

LOKATA INTERNETOWA

4,4

3,56

5 tys. PLN na 3 miesiące

Noble Bank

LOKATA INTERNETOWA **

6,98 dz

5,65

Deutsche Bank

LOKATA

6 dz *

4,86

Meritum Bank

LOKATA INTERNETOWA

5,7 *

4,62

5 tys. PLN na 6 miesięcy

Meritum Bank

LOKATA INTERNETOWA

7,1 dz *

5,75

Noble Bank

LOKATA INTERNETOWA **

6,98 dz

5,65

Getin Bank

POLISOLOKATA

6

4,86

Polbank EFG

LOKATA

6

4,86

5 tys. PLN na 12 miesięcy

Meritum Bank

LOKATA INTERNETOWA

7,16 dz *

5,8

Noble Bank

LOKATA

7 dz

5,67

Getin Bank

POLISOLOKATA

6,51

5,27

5 tys. PLN na 24 miesiące

Bank Pocztowy

LOKATA

7 z

5,67

Toyota Bank

LOKATA INTERNETOWA

6

4,86

AIG Bank

LOKATA

5,8

4,7

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK