| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Rosną odsetki od lokat bankowych

Rosną odsetki od lokat bankowych

Przebojowa oferta lokat Meritum Banku wprowadziła zamieszanie w zestawieniach najlepszych depozytów bankowych deklasując dotychczasowych liderów.

Z przeprowadzonej przez nas analizy wynika, że oprocentowanie lokat spadło w 13 bankach, a wzrosło w 6 na 33 obserwowane przez nas instytucje. Mniej za lokaty płacą Allianz Bank, BOŚ, Deutsche Bank (dla polisolokat), Eurobank (dla lokaty kwartalnej), Getin, Inteligo, Lukas, mBank, MultiBank, Raiffeisen i Volkswagen Bank direct. W Alior Banku, BGŻ oprocentowanie niektórych depozytów poszło w dół, a niektórych uległo zwiększeniu. Wyraźną poprawę ofert odczuli za to klienci AIG, DnB Nord, Meritum i Polbanku.

Jak co miesiąc sprawdziliśmy w których bankach stawki oprocentowania są najwyższe. Ocenie poddaliśmy lokaty zarówno tradycyjne, jak i te zakładane przez Internet, a także polisy lokacyjne. Pod uwagę braliśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a jeśli bank oferuje tylko zmienne jest to oznaczone w tabeli. Sprawdziliśmy stawki na 5 tys. zł. Rozszerzyliśmy nasz ranking o lokaty na okres jednego miesiąca, które cieszą się zainteresowaniem klientów banków.

Czytaj też: Banki promują lokaty internetowe

Mimo że banki w skali całego rynku kontynuują trend ścinania oprocentowania depozytów, to niektóre z nich idą pod prąd. W czołówce zaszły zmiany na korzyść klientów, bo na najlepszych lokatach można zarobić więcej niż miesiąc temu. Najwyżej oprocentowaną lokatę na miesiąc znajdziemy w Eurobanku, który płaci 4,55 proc., co po odjęciu 19-proc. podatku od zysków kapitałowych daje nam 3,69 proc. zysku. Deponując pieniądze na kwartał można jednak zarobić więcej. Getin Noble Bank za pośrednictwem serwisu lokaty.open.pl płaci 5,65 proc. To lokata z dzienną kapitalizacją, czyli dająca możliwość uniknięcia podatku Belki, a więc odpowiada ona tradycyjnej lokacie o oprocentowaniu 6,98 proc. Zmieniła się czołówka jeśli chodzi o najlepszy depozyt na pół roku, bo Meritum proponuje antypodatkową lokatę na 5,75 proc., co odpowiada depozytowi na 7,1 proc. Ten sam bank przy rocznym depozycie jest w stanie zapłacić jeszcze więcej, bo 5,8 proc., czyli tyle co na tradycyjnej lokacie na 7,16 proc. Amatorzy dwuletnich depozytów mogą zaś skorzystać z oferty Banku Pocztowego, który ma lokatę na 7 proc. (5,67 po opłaceniu podatku), ale uwaga – ze zmiennym oprocentowaniem. Pewne 6 proc. (4,86 netto) dostaniemy w Toyota Banku.

Nazwa Banku

Rodzaj depozytu

Oprocentowanie

Brutto

Netto

5 tys. PLN na 1 miesiąc

Euro Bank

LOKATA

4,55

3,69

Allianz

LOKATA

4,5 *

3,65

Toyota Bank

LOKATA INTERNETOWA

4,4

3,56

5 tys. PLN na 3 miesiące

Noble Bank

LOKATA INTERNETOWA **

6,98 dz

5,65

Deutsche Bank

LOKATA

6 dz *

4,86

Meritum Bank

LOKATA INTERNETOWA

5,7 *

4,62

5 tys. PLN na 6 miesięcy

Meritum Bank

LOKATA INTERNETOWA

7,1 dz *

5,75

Noble Bank

LOKATA INTERNETOWA **

6,98 dz

5,65

Getin Bank

POLISOLOKATA

6

4,86

Polbank EFG

LOKATA

6

4,86

5 tys. PLN na 12 miesięcy

Meritum Bank

LOKATA INTERNETOWA

7,16 dz *

5,8

Noble Bank

LOKATA

7 dz

5,67

Getin Bank

POLISOLOKATA

6,51

5,27

5 tys. PLN na 24 miesiące

Bank Pocztowy

LOKATA

7 z

5,67

Toyota Bank

LOKATA INTERNETOWA

6

4,86

AIG Bank

LOKATA

5,8

4,7

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK