| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Spada oprocentowanie ROR-ów

Spada oprocentowanie ROR-ów

Banki znalazły kolejny sposób na dodatkowe przychody. Po tym jak podrożały kredyty hipoteczne, spadło oprocentowanie lokat i w górę poszły niektóre opłaty związane z prowadzeniem konta, przyszedł czas na cięcie oprocentowania ROR-ów.

Instytucje finansowe, szykując się na gorsze czasy, podnoszą opłaty za korzystanie z ich produktów i obniżają oprocentowanie. Po tym jak podrożały kredyty hipoteczne, spadło oprocentowanie lokat i w górę poszły niektóre opłaty związane z prowadzeniem konta, banki zdecydowały się też ściąć oprocentowanie ROR-ów. Oczywiście sprzyjają im w tym kolejne obniżki stóp procentowych, dokonywane przez Radę Polityki Pieniężnej.

Taką zmianę znajdziemy na przykład w Alior Banku, który ma w ofercie lokatę nocną. Na tą jednodniową lokatę może trafić połowa środków zgromadzonych na koncie, jest to więc swego rodzaju odpowiednik oprocentowania środków na rachunku. Wcześniej Alior Bank płacił na tej lokacie 11 proc., teraz już 9 proc. Trzeba jednak pamiętać, że porównując te stawki z oprocentowaniem innych depozytów, należy wziąć pod uwagę tylko nieco ponad połowę tego, co płaci Alior, bo jak już wspomniałem, jedynie połowa zgromadzonych środków może trafić na lokatę nocną. Efektywna stopa oprocentowania to nie jest również proste dzielenie na pół, bo dodatkowe korzyści przynosi chociażby codzienne dopisywanie odsetek.

Oprocentowanie ROR-u spadło też w Banku BPH, gdzie na Koncie Sezam Max dostaniemy już nie 3,7 proc. a 3 proc. W przypadku rachunku Srebrny Sezam minimalna stawka oprocentowania to 0,1 proc., a nie 0,2 proc. Zmianę można też zauważyć w Deutsche Banku, gdzie na koncie Fokus możemy już liczyć na odsetki od 0,3 do 2,05 proc., w zależności od zdeponowanej kwoty. Wcześniej bank płacił 0,75-2,55 proc.

Z kolei w DnB Nord możemy teraz na koncie osobistym liczyć na 0,1 proc. a nie na 1 proc. jak poprzednio. Spadło także oprocentowanie rachunków w Eurobanku. Konto Standard przynosi teraz 0,2 proc. zamiast 2 proc, a Konto Online 5,05 zamiast 7,07 proc. W przypadku tego banku trzeba jednak pamiętać, że wprowadził ostatnio do oferty konto oszczędnościowe, gdzie oprocentowanie to nadal 7,07 proc. Naturalną konsekwencją takiej zmiany w ofercie była więc obniżka oprocentowania innych kont.

Żadnych odsetek za środki zgromadzone na koncie nie płaci już Lukas Bank, podczas gdy kilka miesięcy temu był jeszcze skłonny naliczyć odsetki według oprocentowania na poziomie 0,1 proc. Istotną zmianę znajdziemy też w Volkswagen Banku direct. Do niedawna w przypadku Pakietu Standard można było zyskać 2,4 proc., a Pakiet Srebrny dawał 2,8 proc. Teraz oprocentowanie spadło do 0,1 proc., ale za to bank zniósł opłatę za prowadzenie konta w podstawowym pakiecie.

Z pozoru opisane wyżej zmiany nie mają żadnego znaczenia. Po prostu nisko oprocentowane ROR-y są oprocentowane jeszcze niżej. Jednak dla banku taka zmiana może mieć spore znaczenie. Jeśli założymy, że na koncie leży średnio 2 tys. zł, a bank ma 900 tys. rachunków i obniża oprocentowanie zaledwie o 0,1 punkta procentowego, to rocznie oszczędza 1,8 mln zł. W tyrudnych czasach kwota nie do pogardzenia.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Open Finance

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »