| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Atrakcyjność kont oszczędnościowych

Atrakcyjność kont oszczędnościowych

Nie warto zamrażać całości swoich oszczędności na rok lub więcej. Można zostawić sobie dostęp do pieniędzy, które wykorzystamy, gdy pojawią się ciekawe okazje inwestycyjne. W tej sytuacji można zainteresować się lokatami o krótszych terminach, ale te - o tym musimy pamiętać - zazwyczaj mają niższe oprocentowanie.

Lepszym rozwiązaniem będą konta oszczędnościowe, które przynoszą odsetki porównywalne z tymi, jakie można uzyskać na półrocznych czy krótszych lokatach. Najlepsza oferta na rynku to w tej chwili 6 proc.

Konto oszczędnościowe to połączenie cech tradycyjnej lokaty i rachunku bankowego. Oprócz atrakcyjnego oprocentowania daje jeszcze możliwość dość swobodnego dopłacania i wypłacania pieniędzy. Odsetki naliczane są za okres, w którym pieniądze leżały na koncie (w przypadku lokaty, jej wcześniejsze zerwanie oznacza, że w zasadzie nie ma co liczyć na wypłatę odsetek). Banki stosują jednak ograniczenia przy wypłacie środków z kont oszczędnościowych. Najczęściej można to zrobić bez żadnej prowizji raz w miesiącu. Kolejne wypłaty lub przelewy mogą się już nie opłacać, bo banki pobierają za nie czasami nawet 10 zł prowizji. Do tego w niektórych bankach posiadanie konta oszczędnościowego jest uzależnione od założenia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR-u). To zaś oznacza konieczność przeniesienia do tego banku całości swoich finansów, albo wnoszenia comiesięcznych opłat za utrzymanie ROR-u.

Liczenie oprocentowania

W przypadku kont oszczędnościowych warto jeszcze zwrócić uwagę na sposób liczenia oprocentowania. W kilku bankach uzależnione jest ono od kwoty wpłaconych pieniędzy. Im jest ona wyższa, tym wyższe jest oprocentowanie płacone przez bank. Niektóre instytucje w takiej sytuacji naliczają wyższe odsetki od całości wpłaconych środków, a inne tylko od nadwyżki ponad próg. Kolejna różnica to sposób kapitalizacji odsetek (termin dopisania do rachunku). Im częściej, tym lepiej, bo większa kwota pracuje na rzecz klienta. Standardem na rynku jest dopisywanie odsetek co miesiąc. Jednak kilka banków stosuje kapitalizację kwartalną.

Oferty kont oszczędnościowych

Polecamy artykuły

Autor:

Open Finance

Źródło:

Własne
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK