| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Konta oszczędnościowe lepsze od lokat

Konta oszczędnościowe lepsze od lokat

Konta oszczędnościowe są o wiele wygodniejsze od lokat bankowych, pieniądze nie są zamrożone na dłuższy czas. Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest tylko nieznacznie niższe od lokat.

Najlepsze konta oszczędnościowe mają aktualnie oprocentowanie w wysokości 5 proc. Do tego wiele z nich ma dzienną kapitalizację odsetek, co pozwala uniknąć 19-proc. podatku Belki. Odsetki dopisywane do rachunku siłą rzeczy będą niewielkimi kwotami. Jeśli nie przekroczą 2,49 zł, to podatek po zaokrągleniach zredukuje się do zera. W przypadku konta z oprocentowaniem 5 proc., jeśli nie chcemy dzielić się z fiskusem, wpłata nie może przekroczyć 18.213 zł. Skoro konta oszczędnościowe dają możliwość uniknięcia podatku Belki, to mogą być atrakcyjniejsze niż lokaty z wyższym oprocentowaniem, ale za to z podatkiem.

Konto oszczędnościowe na 5 proc. z dzienną kapitalizacją odpowiada tradycyjnemu opodatkowanemu depozytowi na 6,17 proc. Na tym zalety dziennej kapitalizacji jednak się nie kończą, bo im częściej odsetki są dopisywane do rachunku, tym dłużej pracują na nasze konto, i tym wyższe jest efektywne oprocentowanie. Wracając do naszego przykładu, jeśli uwzględnimy efekty jakie daje dzienna kapitalizacja, to zysk z konta z oprocentowaniem wynoszącym 5 proc., będzie odpowiadał tradycyjnej lokacie na 6,33 proc.

Skoro na koncie oszczędnościowym możemy zyskać nawet więcej niż 6 proc., to stają się one poważną konkurencją dla lokat. Te bowiem przynoszą teraz góra 7 proc., jeśli również mają antypodatkową konstrukcję, lub maksymalnie 6 proc. w przypadku tradycyjnych depozytów. To nieco niższe oprocentowanie rekompensuje większa płynność pieniędzy zgromadzonych na kontach oszczędnościowych. W każdym momencie można dopłacić dowolną sumę, podczas gdy w przypadku lokat minimalna kwota to zazwyczaj 500 czy nawet 1 tys. zł. Podobnie jest z wypłatą pieniędzy. Większość lokat, jeśli zerwie się je przed terminem, da nam jedynie zwrot wpłaconych pieniędzy i minimalne odsetki. Wypłacając pieniądze z konta oszczędnościowego możemy liczyć na to, że odsetki zostaną naliczone za wszystkie dni, w których pieniądze leżały na koncie.

Zobacz też: Ranking lokat bankowych

Wybierając konto oszczędnościowe trzeba jednak zwrócić uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania. Warto spojrzeć jak skonstruowane są zasady wypłat. Najczęściej raz w miesiącu można zrobić to bez żadnej prowizji. Coraz częściej banki wyłamują się jednak z tej zasady. W Eurobanku, Polbanku, BNP Paribas Fortis, Getin Banku, Allianz Banku mamy za darmo dowolną liczbę przelewów w miesiącu, pod warunkiem, że idą one na prowadzony przez ten bank ROR. Co więcej w wielu bankach w ogóle nie można mieć konta oszczędnościowego, jeśli nie założy się tam podstawowego rachunku. I właśnie w tych instytucjach oferta kont oszczędnościowych jest najciekawsza. Stają się więc one kartą przetargową w walce o klienta. Tym samym konta oszczędnościowe są coraz bardziej powiązane z ROR-ami. W takiej sytuacji, z punktu widzenia klienta, najlepiej jest traktować konta oszczędnościowe jako tandem wraz ze zwykłym ROR-em. Nie szukajmy banku, który ma najlepsze konto oszczędnościowe, a osobno takiego, który proponuje najlepsze rachunki. Znajdźmy taki, który oferuje najciekawszą kombinację tych dwóch produktów.

Kalkulator zysków z lokaty

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK