| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Jak przenieść rachunek bankowy

Jak przenieść rachunek bankowy

Od 1 stycznia przenoszenie rachunków bankowych będzie dużo prostsze. Niektóre instytucje już wprowadziły rozwiązania ułatwiające migrację.

Przeniesienie zleceń i poleceń zapłaty to jedno, a inną kwestią jest ustanowienie zdefiniowanych przelewów, czyli takich które wykonujemy w bankowości elektronicznej za pomocą kilku kliknięć. Wpisywanie wszystkich danych może być dość pracochłonne. Ciekawe rozwiązanie przygotował jednak mBank, gdzie w systemie transakcyjnym pojawiła się funkcja importu danych potrzebnych do zdefiniowania zleceń. Dane mogą zostać pobrane z odpowiednio przygotowanego pliku, ale w przypadku kilku popularnych banków również z ich elektronicznej historii rachunku. Przy okazji warto przypomnieć, że mBank latem organizował akcję „ROR-Off”, czyli zachęcał klientów do przenosin od konkurencji. Akcja się skończyła, ale pracownicy nadal deklarują gotowość pomocy, dla tych którzy chcą przeprowadzić rozwód z dotychczasowym bankiem. Siostrzana instytucja mBanku, czyli MulitBank, również oferuje pomoc przy przenoszeniu rachunku. Doradcy mogą wysłać informację do pracodawcy, pomogą przy ustanowieniu poleceń zapłaty i przelewów zdefiniowanych. Do przenoszenia rachunków do siebie zachęca również Raiffeisen Bank. Wprowadził możliwość definiowania za klienta płatności i zleceń stałych. Można to zrobić również poza oddziałem – przez telefon lub podczas wizyty doradcy bankowego. Bank może się również zająć przekazaniem pracodawcy nowego numeru konta.

Trzeba jednak pamiętać, że w powyższych przypadkach, aby przenieść zlecenia i polecenia będziemy potrzebowali danych dotyczących odbiorców. Po wprowadzeniu rekomendacji nie będzie to potrzebne, bo te informacje nowy bank ściągnie od poprzedniego. Nowa procedura zapewne zmobilizuje niektórych klientów, którzy aktualnie nie są zadowoleni ze świadczonych usług. Z drugiej strony nie należy się spodziewać, by wejście w życie rekomendacji skłoniło Polaków do masowej zmiany banków. Tak naprawdę już teraz przeniesienie rachunku nie jest wcale tak bardzo trudne ani czasochłonne. To co zniechęca Polaków do zmiany, to również obawa, czy ten nowy bank faktycznie będzie lepszy, albo czy to, że jest tańszy, to nie jest tylko efekt przejściowej promocji. Z punktu widzenia banków wprowadzenie rekomendacji jest bardzo korzystne dla najmniejszych i najbardziej aktywnych graczy. W przyszłym roku będzie im jeszcze łatwiej podbierać klientów konkurencji. Jeśli duże banki odczują to na własnej skórze, to jest szansa, że zaczną bardziej dbać o utrzymanie dotychczasowych klientów. A trzeba przyznać, że premiowanie lojalnych klientów nie jest silną stroną polskich banków. Rekomendacja może mieć więc dużo pozytywnych skutków, ale ich siła zależy od tego czy klienci będą aktywnie korzystali z nowych możliwości.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK