| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Na konto oszczędnościowe można wpłacać nawet drobne kwoty

Na konto oszczędnościowe można wpłacać nawet drobne kwoty

Konto oszczędnościowe to wygodny produkt do regularnego oszczędzania. Pozwala powiększać gromadzone środki nawet o niewielkie kwoty. Często też oferuje wyższe oprocentowanie niż tradycyjne lokaty. Zaletą tych ostatnich jest natomiast możliwość wyboru stałego oprocentowania oraz prosta i dobrze znana konstrukcja.

Niezależnie czy oszczędzanie odbywa się na lokacie czy kocie, aby nie zapłacić podatku kwota nie była zbyt wysoka. Dla przykładu w przypadku Euro Banku na koncie powinno być zgromadzone nie więcej niż 17 150 zł. Przy wyższej kwocie odsetki przekroczą 2,49 zł i zostaną pomniejszone o podatek. Faktycznie można jednak ulokować znacznie większą kwotę, gdyż banki zazwyczaj pozwalają otwierać kilka rachunków lub kilku lokat. Dla przykładu w Euro Banku można otworzyć aż 15 kont oszczędnościowych.

Standardowe konta oszczędnościowe są prowadzone bezpłatnie. Część banków nalicza jedynie opłaty za wypłacanie pieniędzy z konta częściej niż raz w miesiącu. Tak jest np. na koncie eMax Plus w mBanku. Druga lub kolejna wyplata w miesiącu kalendarzowym wiąże się z prowizją wynoszącą 5 zł.

Na rynku bankowym funkcjonują jednak również ROR-y posiadające bardzo wysokie oprocentowanie. W BOŚ oprocentowanie Konta Wyjątkowego wynosi aż 8%, ale tylko jeśli saldo nie przekracza 3 000 zł. Można je więc pomylić z kontem oszczędnościowym. Różnica jest jednak znacząca. Przede wszystkim bank nalicza wysoką opłatę za prowadzenie konta – 19 zł miesięcznie. W zamian za nią klienci mogą jednak bezpłatnie korzystać z wieku funkcjonalności, których nie dają konta oszczędnościowe (np. bezpłatne przelewy, bezpłatna karta i wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce). Nie wszystkie ROR-y z wysokim oprocentowaniem mają tak wysokie opłaty za prowadzenie. W Toyota Banku oprocentowanie konta Click wynosi 5% (kapitalizacja dzienna) a konta w online w Euro Banku 5,05%. To pierwsze jest prowadzone bezpłatnie, a w Euro Banku brak opłaty wymaga comiesięcznych wpływów w kwocie 800 zł.

Bank

Oprocentowanie

Konta oszczędnościowe z kapitalizacją dzienną

Polbank EFG

6,50% lub 5%*

Euro Bank

5,30%

Tradycyjne konta oszczędnościowe

Citi Handlowy

6,06%

Getin Bank

5,20%

Toyota Bank

5,15%

Lukas Bank

5,10%

Allianz Bank Polska

5,05%

Kredyt Bank

5,00%

Bank Pocztowy

5,00%**

Fortis Bank

5,00%

DnB NORD Polska

4,50%

Deutsche Bank PBC

4,30%

MultiBank

4,30%

Volkswagen Bank direct

4,25%

Bank BPH

4,20%

mBank

4,10%

Bank BGŻ

4,00%

Invest Bank

4,00%

Bank Millennium

4,00%

Bank Zachodni WBK

3,75%

PKO Bank Polski

3,75%

ING BŚ

3,25%

Bank BPS

3,00%

Pekao

3,00%

Alior Bank

2,75%

BOŚ Bank

2,50%

Nordea Bank Polska

2,40%

* Jeśli kwota przewyższy 5 tys. zł oprocentowanie spada do 5%
** może być wyższe przy aktywnym korzystaniu z karty

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK