| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Na konto oszczędnościowe można wpłacać nawet drobne kwoty

Na konto oszczędnościowe można wpłacać nawet drobne kwoty

Konto oszczędnościowe to wygodny produkt do regularnego oszczędzania. Pozwala powiększać gromadzone środki nawet o niewielkie kwoty. Często też oferuje wyższe oprocentowanie niż tradycyjne lokaty. Zaletą tych ostatnich jest natomiast możliwość wyboru stałego oprocentowania oraz prosta i dobrze znana konstrukcja.

Niezależnie czy oszczędzanie odbywa się na lokacie czy kocie, aby nie zapłacić podatku kwota nie była zbyt wysoka. Dla przykładu w przypadku Euro Banku na koncie powinno być zgromadzone nie więcej niż 17 150 zł. Przy wyższej kwocie odsetki przekroczą 2,49 zł i zostaną pomniejszone o podatek. Faktycznie można jednak ulokować znacznie większą kwotę, gdyż banki zazwyczaj pozwalają otwierać kilka rachunków lub kilku lokat. Dla przykładu w Euro Banku można otworzyć aż 15 kont oszczędnościowych.

Standardowe konta oszczędnościowe są prowadzone bezpłatnie. Część banków nalicza jedynie opłaty za wypłacanie pieniędzy z konta częściej niż raz w miesiącu. Tak jest np. na koncie eMax Plus w mBanku. Druga lub kolejna wyplata w miesiącu kalendarzowym wiąże się z prowizją wynoszącą 5 zł.

Na rynku bankowym funkcjonują jednak również ROR-y posiadające bardzo wysokie oprocentowanie. W BOŚ oprocentowanie Konta Wyjątkowego wynosi aż 8%, ale tylko jeśli saldo nie przekracza 3 000 zł. Można je więc pomylić z kontem oszczędnościowym. Różnica jest jednak znacząca. Przede wszystkim bank nalicza wysoką opłatę za prowadzenie konta – 19 zł miesięcznie. W zamian za nią klienci mogą jednak bezpłatnie korzystać z wieku funkcjonalności, których nie dają konta oszczędnościowe (np. bezpłatne przelewy, bezpłatna karta i wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce). Nie wszystkie ROR-y z wysokim oprocentowaniem mają tak wysokie opłaty za prowadzenie. W Toyota Banku oprocentowanie konta Click wynosi 5% (kapitalizacja dzienna) a konta w online w Euro Banku 5,05%. To pierwsze jest prowadzone bezpłatnie, a w Euro Banku brak opłaty wymaga comiesięcznych wpływów w kwocie 800 zł.

Bank

Oprocentowanie

Konta oszczędnościowe z kapitalizacją dzienną

Polbank EFG

6,50% lub 5%*

Euro Bank

5,30%

Tradycyjne konta oszczędnościowe

Citi Handlowy

6,06%

Getin Bank

5,20%

Toyota Bank

5,15%

Lukas Bank

5,10%

Allianz Bank Polska

5,05%

Kredyt Bank

5,00%

Bank Pocztowy

5,00%**

Fortis Bank

5,00%

DnB NORD Polska

4,50%

Deutsche Bank PBC

4,30%

MultiBank

4,30%

Volkswagen Bank direct

4,25%

Bank BPH

4,20%

mBank

4,10%

Bank BGŻ

4,00%

Invest Bank

4,00%

Bank Millennium

4,00%

Bank Zachodni WBK

3,75%

PKO Bank Polski

3,75%

ING BŚ

3,25%

Bank BPS

3,00%

Pekao

3,00%

Alior Bank

2,75%

BOŚ Bank

2,50%

Nordea Bank Polska

2,40%

* Jeśli kwota przewyższy 5 tys. zł oprocentowanie spada do 5%
** może być wyższe przy aktywnym korzystaniu z karty
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK