| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Czy bank musi pytać o zgodę na przetwarzanie danych swoich klientów

Czy bank musi pytać o zgodę na przetwarzanie danych swoich klientów

Pięć lat temu wziąłem kredyt z banku. Był on na niewielką sumę i udało mi się go spłacić przed terminem. Podczas zawierania umowy z bankiem wyraziłem zgodę na przetwarzanie moich danych, jednak zastanawiam się jak długo bank będzie mógł jej przetwarzać. Sądziłem, że po spłacie kredytu nie będzie to już konieczne.

Wszystkie czynności bankowe uzyskane przez bank zarówno w trakcie negocjacji, zwierania umowy, jak i jej realizacji stanowią tajemnicę bankową. Banki mają obowiązek, poza kilkoma przypadkami wymienionymi w prawie bankowym, jej zachowania. Jednakże banki oraz instytucje upoważnione do udzielania kredytów mogą przetwarzać dane swoich klientów w zakresie dotyczącym osób fizycznych w celu oceny zdolności kredytowej i analizy ryzyka kredytowego.

Natomiast po wygaśnięciu zobowiązania wynikającego z umowy zawartej z bankiem, czyli po spłacie kredytu, dane konsumentów mogą być przetwarzane pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody osoby, której informacje te dotyczą. Zgoda ta może być w każdym czasie odwołana.

Przetwarzanie danych, które stanowią tajemnicę bankową bez zgody zainteresowanego klienta jest możliwe tylko, gdy są spełnione łącznie dwa warunki:

  • gdy osoba ta nie wykonała zobowiązania lub dopuściła się zwłoki powyżej 60 dni w spełnieniu świadczenia wynikającego z umowy zawartej z bankiem;
  • po zaistnieniu tych okoliczności upłynęło co najmniej 30 dni od poinformowania tej osoby przez bank o zamiarze przetwarzania dotyczących jej informacji stanowiących tajemnicę bankową, bez jej zgody.

W takich wypadkach dane o konsumentach mogą być przetwarzane przez okres nie dłuższy niż 5 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania.

Oprócz tego możliwe jest przetwarzanie informacji stanowiących tajemnicę bankową dotyczącą osób fizycznych po wygaśnięciu zobowiązania bez zgody konsumenta, tylko dla celów stosowania metod statystycznych potrzebnych do obliczanie wymogów kapitałowych. Następuje to za zgodą Komisji Nadzoru Finansowego.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r., nr 72, poz. 665 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK