| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Jak oszczędzać bez podatku Belki

Jak oszczędzać bez podatku Belki

Ktoś, kto nie chce dzielić się z fiskusem zyskami ze swoich oszczędności, ma do wyboru sporo możliwości niepłacenia 19-proc. podatku Belki. Banki coraz częściej oferują produkty „antypodatkowe” – wynika z analizy Open Finance.

Oferowana przez Bank Pocztowy „Lok@ata internetowa 10D” (dawniej znana jako „Killer”) jest krótkim, 10-dniowym depozytem – a zatem i dopisywane odsetki są stosunkowo niewielkie. Dla kwot nie przekraczających 2023,72 zł są one (wraz z podatkiem) zaokrąglane „w dół”. Niestety w odróżnieniu od oferty konkurencji, lokata nie wyróżnia się wysokim oprocentowaniem. Jeszcze kilka miesięcy temu na „Killerze” można było zarobić aż 10 proc., teraz „Lok@ta internetowa” daje zaledwie 4,5 proc. Należy jednak pamiętać, że lokatę bez konieczności opłacania podatku od zysków powinniśmy de facto traktować jako depozyt z wyższym oprocentowaniem.

Stawki brutto antypodatkowych produktów

nazwa banku

nazwa produktu

kapitalizacja

maks. saldo nie podlegające opodatkowaniu

oprcentowanie nominalne

oprocentowanie brutto *

Alior Bank

Konto z lokatą nocną

dzienna

28 020,76

6,5%

(dla połowy salda)

4,01%

Bank Pocztowy

Lok@ta internetowa 10D

10 dni

2 023,72

4,5%

5,55%

Euro Bank

Rachunek oszczędnościowy

dzienna

15 027,64

6,06%

7,47%

* oprocentowanie depozytu objętego podatkiem, który przyniósł by taki sam zysk
Źródło: Open Finance

Lista „antypodatkowych” produktów nie kończy się na kontach i klasycznych rachunkach. Już od dawna banki oferują lokaty w formie ubezpieczenia, czyli tzw. poliso-lokaty lub polisy lokacyjne, z których zyski zwolnione są z podatku. Z punktu widzenia klienta produkty te nie różnią się specjalnie od zwykłych lokat o stałym oprocentowaniu, bo z góry wiadomo, jaka będzie wypłata środków, i na jaki czas deponujemy pieniądze. Dzięki możliwości uniknięcia podatku, stawki oprocentowania poliso-lokat są często wyższe niż w przypadku tradycyjnych depozytów. Trzeba tylko zwrócić uwagę na to, jak podawane jest ich oprocentowanie. W reklamach tych polis banki w celach porównawczych prezentują bowiem oprocentowanie brutto – czyli po doliczeniu podatku, którego się nie płaci – dodając, że są to stawki, jakie musiałaby mieć tradycyjna lokata, żeby zysk z niej był identyczny jak z polisy. Sprowadzenie oprocentowania lokat i polis do wspólnego mianownika ma jednak sens, bo ułatwia porównywanie stawek oferowanych przy poszczególnych produktach.

Zwolnienie z podatku jest także wykorzystywane przy lokatach strukturyzowanych, które często oferowane są w formie ubezpieczenia, co pozwala nie płacić podatku od wypracowanego zysku. „Antypodatkowe” możliwości pojawiają się również przy funduszach inwestycyjnych. W ich przypadku podatek tak czy inaczej trzeba zapłacić, jednak termin płatności można odroczyć. Pozwalają na to fundusze parasolowe, które funkcjonują już w większości towarzystw. Obok osobnych funduszy akcji, obligacji, czy rynku pieniężnego, mamy do czynienia z jednym funduszem, w skład którego wchodzą tzw. subfundusze o identycznych lub podobnych jak wyżej strategiach inwestowania. Formuła „parasola”, który obejmuje te wszystkie subfundsze, pozwala na przenoszenie pieniędzy między nimi bez płacenia podatku Belki. Taksa naliczana jest dopiero w momencie ostatecznej wypłaty środków z funduszu. Tymczasem w tradycyjnych funduszach każda zmiana strategii, czyli np. przejście z funduszu obligacji do akcji, oznacza konieczność zapłaty podatku. Parasol daje zaś szansę na większe zyski, bo z podatkiem jest odwrotnie niż z kapitalizacją odsetek. Im rzadziej jest pobierany, tym dłużej pieniądze pracują na korzyść klienta funduszu.

Oprócz wspomnianych rozwiązań, możliwość uniknięcia podatku od zysków dają jeszcze Indywidualne Konta Emerytalne, stworzone do dodatkowego, dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Jeśli wpłacane tam pieniądze dotrzymamy do końca, przy wypłacie nie zostaną one objęte podatkiem Belki.

Najprawdopodobniej niektóre z powyższych „antypodatkowych” rozwiązań znikną w przyszłości z polskiego prawa. Słychać głosy, że nadzór przymierza się do zamknięcia furtki umożliwiającej sprzedaż polis lokacyjnych. Dobrze by było, gdyby równocześnie pojawiły się nowe możliwości niepłacenia fiskusowi daniny. I nie chodzi o furtki w prawie, ale możliwość zwolnienia z podatku naszych długoterminowych oszczędności – to rozwiązanie przydałoby się zarówno bankom, jak i ich klientom, bo zachęcałoby do oszczędzania.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK