| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Banki pomogą przenieść konto osobiste

Banki pomogą przenieść konto osobiste

Od tygodni w mediach głośno jest o drenowaniu kieszeni klientów banków na wszelkie możliwe sposoby. Jednym z nich jest podnoszenie opłat za korzystanie z usług bankowych m.in. prowadzenie konta osobistego, przelewy, wyciągi, wypłaty z bankomatów.

Wszystkie w/w sprawy mamy zazwyczaj odpowiednio zdefiniowane. Usprawniamy w ten sposób zarządzanie naszymi pieniędzmi. Jako stali klienci banku X, możemy liczyć na niższe oprocentowanie kredytów, wyższe oprocentowanie lokat itp. To wszystko wymierne korzyści finansowe. Konta osobiste to coraz bardziej funkcjonalne narzędzia. Możemy łączyć je z rachunkami oszczędnościowymi, co zwiększa stan naszych oszczędności. Coraz częściej umożliwiają również zakup jednostek funduszy inwestycyjnych i akcji.

W praktyce może się okazać, że nowy bank nie ma takiej funkcjonalności do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni. Nie daje takiej samej wygody korzystania z call center czy dostępu do rachunku przez internet. Narzuca różne ograniczenia co do kwot przelewów czy wysokości pojedynczych transakcji, o czym bank nie raczy klientów jasno informować. Mało tego, za pewne funkcje, z których korzystaliśmy w starym banku za darmo, każe nam dopłacać, np. za dostęp do konta przez internet lub call center. W takim wypadku zatem o oszczędnościach nie ma mowy. Pojawią się raczej nerwy i zmarnowany czas.

Znane są sytuacje okresowego odcięcia klientów od swoich środków podczas procesu zmiany konta. Takie rzeczy miały miejsce w Banku BPH tuż przed fuzją z Pekao SA. Jednym ze sposobów na złowienie klienta było wówczas oferowanie przeniesienia konta wraz z historią z innego banku do BPH. W praktyce nie obyło się bez problemów i wielu klientów po przenosinach narzekało, że bank wcale nie dał im tego, co obiecywał. Dotyczyło to m.in. honorowania historii konta z innego banku, jak również bezproblemowego wydania nowej karty do bankomatu.

Agresywna kampania reklamowa BPH przyniosła jednak efekt w postaci znacznego zwiększenia ilości rachunków. Cel uświęcił środki. Interes klientów przegrywał jednak z interesem banku.

Po wprowadzeniu nowych przepisów może się okazać, że niektóre banki zechcą wykorzystać możliwość przeniesienia konta do złapania nowych klientów i zaczną kusić ich specjalnymi ofertami. Policzmy trzy razy, czy coś takiego ma sens i czy jest to oferta akurat dla nas.

Reasumując, przeniesienie konta do innego banku może być torem przeszkód niewartym kilku złotych miesięcznie. Poza tym, nigdy nie mamy pewności, że kiedy już przeniesiemy konto, nasz nowy bank nie zechce na nas dorobić podnosząc opłaty. W ten sposób wpadniemy w pułapkę, bo kolejne przeniesienie przed upływem roku będzie nas już kosztować. Na Komisję Nadzoru Finansowego nie mamy za bardzo co liczyć, bo przepisy musiałyby zamrażać opłaty za konta dla nowych klientów. Ponadto KNF reaguje z dużym opóźnieniem na różne niekorzystne zapisy w umowach banków. Wystarczy wspomnieć o głośnych ostatnio sprawach umów kredytów hipotecznych. Banki zarabiały na klientach od miesięcy, a zakazy dotyczące stosowania niedozwolonych klauzul pojawiły się dopiero niedawno. Trudno, aby w przypadku przepisów dotyczących przeniesienia konta osobistego, dokonał się jakiś przełom.

Dobrze, że banki dadzą możliwość przeniesienia konta, ale masowej migracji klientów i oszczędności z tego tytułu nie należy się spodziewać.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK