REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadek oprocentowania lokat

lokaty
lokaty

REKLAMA

REKLAMA

Obniżenie oprocentowania lokat przez instytucje finansowe jest wynikiem kilkukrotnego obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jednak nawet teraz możliwe jest znalezienie korzystnej oferty, która zapewni atrakcyjny zysk.

Spowolnienie gospodarcze dotarło także do Polski i nasze PKB co prawda rośnie, ale tempo jego wzrostu jest wolniejsze niż w poprzednich kwartałach. Jego wzrost jest mniejszy niż oczekiwano na początku tego roku. Oczywiście wiele z krajów zachodnich, dotkniętych recesją, chciałoby mieć jakikolwiek wzrost. Nawet taki jak Polska. Nie zmienia to jednak faktu, że przyduszenie naszej gospodarki odczuwamy, coraz silniej na wielu różnych płaszczyznach.

REKLAMA

Porównaj online 2-letnie lokaty terminowe z ponad 30 banków.

REKLAMA

9 stycznia doszło do pierwszej w tym roku, a czwartej w ostatnich miesiącach, obniżki stóp procentowych.  Obniżanie stóp procentowych ma służyć pobudzeniu gospodarki – niższe stopy procentowe to mniejsze oprocentowanie kredytów. Jednak mniejsze stopy procentowe to także niższe oprocentowanie lokat – pożyczek udzielanych przez klientów bankom.

Na szczęście inflacja  regularnie spada, co oznacza, że realna wartość naszych pieniędzy jest ciut większa. Inflacja w listopadzie 2012 r. wyniosła 2,8% podczas gdy w lipcu wynosiła aż 4%. To dobra wieść dla nas wszystkich, zwłaszcza tych, którzy myślą o oszczędzaniu na lokatach. W skrócie im mniejsza inflacja tym nasz zysk z depozytów jest większy. Niestety nie możemy mieć pewności, co do wysokości tego wskaźnika w przyszłości, jednak generalne prognozy NBP są optymistyczne.

Lokata długoterminowa lekiem na wszystko?

Wiemy, że obniżenie stóp procentowych banku centralnego może przełożyć się na zmniejszenie oprocentowania lokat. Jak możemy się ustrzec przed niższymi odsetkami? Zaproponowane rozwiązanie może niektórych zdziwić: warto rozejrzeć się za lokatami długoterminowymi. Ale uwaga: nie wszystkie są atrakcyjne i uchronią nas przed spadkiem odsetek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czemu lokata długoterminowa? Założona w odpowiednim momencie, kiedy oferowane jest wysokie oprocentowanie, nie tylko uchroni nas przed inflacją, ale pozwoli nam przeczekać okres obniżek oprocentowania depozytów z bezpiecznie zdeponowanymi pieniędzmi. Oczywiście sformułowanie „długoterminowy” dla każdego oznacza coś innego. Jako, że na rynku dominują lokaty krótkookresowe na 3 czy 6 miesięcy możemy uznać, że najłatwiejszym do przełknięcia dla każdego z nas będzie depozyt roczny.

Zobacz: Oszczędzanie długoterminowe


W reklamach lokat często widzimy wysokie oprocentowanie, wynoszące często ponad 6%, nie zapominajmy, że z powodu 19% podatku od dochodów kapitałowych rzeczywiste oprocentowanie lokat jest niższe. Takie właśnie przedstawiono w poniższej tabeli.

TOP 5 12-miesięcznych lokat terminowych o oprocentowaniu stałym w kwocie 5000 zł
Bank, nazwa lokaty Oprocentowanie po podatku
eurobank: lokata standardowa (on-line) 4,54%
Toyota Bank: Depozyt Plus 4,53%
eurobank: lokata standardowa (placówka), Polski Bank Przedsiębiorczości: Lokata Spinająca 4,46%
Meritum Bank: Meritum Zysku, Lokata Standardowa dla Klientów Indywidualnych, neoBANK onLINE: Lokata promocyjna 12M, Toyota Bank: Lokata terminowa 4,29%
FM Bank: FM Lokata 4,21%
Źródło: TotalMoney.pl

Osoby skłonne powierzyć bankowi oszczędności na 2 lata również mogą znaleźć dla siebie ciekawe propozycje:

TOP 5 2-letnich lokat terminowych o oprocentowaniu stałym w kwocie 5000 zł
Bank, nazwa lokaty Oprocentowanie po podatku
Credit Agricole Bank Polska: Lokata standardowa 4,86%
Santander Consumer Bank: Santander Consumer Bank: Direct+ Internet 4,58%
Santander Consumer Bank: Zysk+, Direct+ 4,50%
eurobank: lokata standardowa (on-line) 4,46%
Getin Online: lokata 24-miesięczna 4,50%
Źródło: TotalMoney.pl

W przypadku lokat 12-miesięcznych, po opodatkowaniu, możemy zyskać prawie 5%. Uwzględniając obecny poziom inflacji, i zakładając, że utrzyma się  przez rok, nasz zysk netto może wynieść nawet 1,5%. Na odsetki w podobnej wysokości możemy liczyć w przypadku lokat 2-letnich. Wspominając o nich nie sposób nie zauważyć, że bardzo korzystną ofertę w tym zakresie ma Santander Consumer Bank. Instytucja ta oferuje długoterminowe lokaty terminowe o oprocentowaniu stałym. Pozwala to na – mówiąc kolokwialnie – „dowiezienie” do końca okresu umownego zysku, jaki wyliczyliśmy sobie zakładając lokatę. W przypadku lokaty Direct+ Internet wyniesie on (dla lokaty w kwocie 5000 zł) 458 zł.

Zobacz: Wszystko co powinieneś wiedzieć o lokatach długoterminowych


A może obligacje?

REKLAMA

Obligacje Skarbu Państwa to opcja dla tych, którzy naprawdę nie boją się długoterminowego oszczędzania. Poza tym finansujemy w ten sposób dług naszego państwa, teoretycznie jest to jedna z najbezpieczniejszych form oszczędzania – wszak kraj ma więcej majątku niż jakikolwiek bank. Przykłady Grecji i Argentyny pokazują jednak, że bywa z tym różnie.

W Polsce emituje się obligację na okresy: 2, 3, 4 i 10 lat. Na każdy z tych okresów mamy inną ofertę. Najwięcej można zyskać na obligacjach dziesięcioletnich – w chwili obecnej ich oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym wynosi 5,00% (co po uwzględnieniu „podatku Belki” daje 4,05%). Trzeba jednak pamiętać o tym, że 10-letnie obligacje skarbowe oprocentowane są wg zmiennej stopy procentowej, której wysokość uzależniona jest od wskaźnika inflacji.

Pewny zysk? Tylko z 3-letniej lokaty o stałym oprocentowaniu!

Długi termin to większy zysk

Szukając wysokich zysków powinniśmy  zacząć inwestować długoterminowo. To, czy nasze oszczędności powierzymy bankowi, zakładając lokatę terminową, czy będziemy kupować obligacje skarbowe, zależy od naszych preferencji. Podstawową zaletą lokat długoterminowych jest ich dostępność i możliwość wybrania produktu najbardziej dopasowanego do naszych oczekiwań oraz – w przypadku lokat o stałym oprocentowaniu – gwarancja osiągnięcia założonego zysku. Pieniądze można także inwestować na giełdzie lub za pośrednictwem towarzystw funduszy inwestycyjnych. Jednak te rozwiązania są przeznaczone dla tych, którzy mają wiedzę na temat działania rynków finansowych, mogą pozwolić sobie na dywersyfikację portfela i lubią ryzyko.

Zobacz:Moneyback – czy to może się opłacać?

Autor: TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA