| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Jakie produkty bankowe zostały stworzone specjalnie dla seniorów?

Jakie produkty bankowe zostały stworzone specjalnie dla seniorów?

Banki zachęcają klientów do zakładania konta i proponują rozmaite produkty dla wybranych grup. Rzadko zabiegają o osoby starsze. Zaledwie pięć instytucji posiada w swojej ofercie konta, przygotowane specjalnie z myślą o seniorach.

Dziadkowie nieszczególnie leżą w kręgu zainteresowania instytucji finansowych przy tworzeniu oferty rachunków bieżących. Banki wolą stawiać na młodych, bardziej perspektywicznych klientów. A to przecież nie jedyny powód. Osoby starsze charakteryzują się dużą nieufnością, co przekłada się na trudności ze sprzedażą kolejnych usług bankowych. Nie mniej ważny jest również fakt, że świadczenia emerytalne i rentowe nie należą do wysokich. W efekcie seniorzy niechętnie wydają jakiekolwiek pieniądze na usługi bankowe, a posiadanie konta bankowego często traktują nie jako wygodę, a jako konieczność. Tacy uszczęśliwieni na siłę klienci nie mają powodów, żeby obdarzać instytucje finansowe zaufaniem i sympatią. Rozwiązaniem problemu mogą być konta internetowe, ale niewielu nestorów korzysta z bankowości przez sieć, a o zmianę ich przyzwyczajeń jest niezwykle trudno.

Oferta dla grupy klientów, którzy znajdują się w jesieni życia, pozostaje praktycznie niezmieniona od dłuższego czasu. Zupełnie inaczej jest w przypadku klientów młodych, gdzie banki co jakiś czas tworzą nowe propozycje lub unowocześniają już istniejące. Obecnie tylko pięć banków prowadzi rachunki przeznaczone wyłącznie dla seniorów. W tej wąskiej grupie znajdują się: Bank Pocztowy, Bank BGŻ, Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Zachodni WBK i Deutsche Bank.

Dowiedz się także: Jaka jest zależność między wysokością dochodów a zdolnością kredytową?

Rachunki te nie mają za zadanie konkurować z najtańszymi kontami internetowymi, a raczej z tymi, które są tradycyjnie obsługiwane w placówkach. Cenowo nawet udaje im się to, ponieważ są tańsze od wielu zwykłych ofert. Oprócz niższej, comiesięcznej opłaty za prowadzenie, charakteryzują się również znacznie tańszymi przelewami zewnętrznymi, które klient wykonuje w placówce bankowej.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Cena to dopiero początek korzyści, płynących z posiadania rachunku wyłącznie dla seniorów. Przykładowo Bank Zachodni WBK i Deutsche Bank do swoich rachunków dodają ubezpieczenie assistance medyczne, które może okazać się pomocne w przypadku nagłego zachorowania. Drugi z tych banków dorzuca również ubezpieczenie assistance domowe, czyli pomoc specjalisty w razie usterki w miejscu zamieszkania. Klienci, którzy posiadają konto w BZ WBK, mogą również liczyć na rabat w jednej z sieci aptek. Ciekawe rozwiązanie oferuje Bank Pocztowy, który skutecznie wykorzystując grupę placówek swojej spółki matki, Poczty Polskiej i umożliwia bezpłatne dostarczenie gotówki do domu przez listonosza. Dodatkowo w Dniu Babci i w Dniu Dziadka bank obdaruje prezentem klientów, którzy założą konto. Tutaj jednak Pocztowy postawił na nowoczesnych nestorów, bo żeby otrzymać prezent, rachunek musi być założony przez internet. Choć może to być właśnie pierwszy krok, żeby przekonać starszych klientów do bankowości internetowej.

Nie ma obawy, że oferta tańszego rachunku trafi do nieodpowiedniego klienta. BZ WBK i Deutsche Bank wymagają ukończenia 50 lat. BGŻ i BPS próg postawiły o 10 lat wyżej, a Pocztowy stawia warunek otrzymywania świadczeń z tytułu emerytury lub renty.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK