| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Lokata czy konto oszczędnościowe – co wybrać?

Lokata czy konto oszczędnościowe – co wybrać?

Banki proponują swoim klientom kilka bezpiecznych metod pomnażania swoich oszczędności. Dwie najpopularniejsze to konta oszczędnościowe i lokaty. Pytanie brzmi – którą opcję wybrać? Gdzie nasze oszczędności przyniosą większe zyski? Jakie są zalety i wady tych rozwiązań?

Wprawdzie na lokacie, deponując 5 000 zł, na jeden miesiąc depozytu wciąż nie zarobimy zbyt wiele – maksymalnie 15,23 zł, czyli mniej niż na koncie oszczędnościowym, ale na 12 miesięcy zysk będzie już znaczny. Na najlepszej lokacie – Lokacie internetowej z dzienną kapitalizacją Meritum Banku – mamy aż 5,35% z kapitalizacją dzienną. Po 12 miesiącach depozytu zysk wyniesie 274,76 zł – czyli więcej niż na najlepszym, dostępnym na rynku, rachunku oszczędnościowym. 

Lokaty mają jednak zasadniczą wadę, a mianowicie musimy się liczyć ze „zniknięciem” naszej nadwyżki finansowej na długie miesiące. Zerwanie umowy lokaty powoduje utratę albo całości albo ogromnej części wypracowanych odsetek – tym samym w razie nagłej potrzeby skorzystanie z tych środków będzie owocować utratą zysku.

Zaletą lokat ze stałym oprocentowaniem jest ich niezmienność. W przeciwieństwie do kont oszczędnościowych, na lokatę mamy umowę, która określa wysokość naszego oprocentowania, które pozostanie niezmienne do końca okresu trwania umowy. Często również jest to dobre rozwiązanie dla osób, które kusiłyby łatwo dostępne nadwyżki finansowe pod ręką, jak na koncie. Kapitał będzie w tym przypadku „bezpieczniejszy”, co zważywszy na zbliżające się święta, może być dobrym rozwiązaniem dla każdego z nas.

Polecamy serwis Inwestycje

W krótkim okresie depozytu zdecydowanie lepiej prezentują się konta oszczędnościowe, zwłaszcza te o dziennej kapitalizacji odsetek. Jednak wraz z wydłużaniem się okresu depozytu, na jaki chcemy „zamrozić” nasze środki, zyski z lokaty zaczynają przewyższać te z kont oszczędnościowych.

W przypadku wyboru konta oszczędnościowego polecamy zapoznanie się z ofertą rachunku osobistego Konto Wyjątkowe VIP BOŚ Banku , BNP Paribas Fortis czy konta oszczędnościowego MeritumKonto Silnie Zarabiającego. Zwłaszcza te dwie ostatnie oferty, proponujące dzienną kapitalizację odsetek, mogą być rozwiązaniem na miarę naszego inwestycyjnego apetytu.
Jeśli będziemy oszczędzać dłużej, interesująca może być dla nas oferta lokat trzech banków – Getin Bank, FM Bank i Meritum Bank. Proponują one obecnie najlepsze lokaty na 3, 6 i 12 miesięcy depozytu. Co więcej, za wszystkie te lokaty nie uiścimy podatku Belki.

Przed podjęciem decyzji polecamy również zapoznanie się z ostatnimi rankingami kont oszczędnościowych i lokat terminowych. Z pewnością ułatwi to podjęcie słusznej decyzji.

TotalMoney.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK