| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Uwaga na niespodzianki – ukryte opłaty w kontach osobistych

Uwaga na niespodzianki – ukryte opłaty w kontach osobistych

Seria tajemniczych zniknięć złotówek? Próbowałeś zamknąć rachunek i okazało się, że musisz za to zapłacić? Chciałeś zmniejszyć swoje wydatki na konto i musiałeś za to zapłacić? Poniższy artykuł przedstawia kilka sztuczek stosowanych przez banki w czasach kryzysu, aby wyciągnąć pieniądze od nieświadomego klienta.

Jedną z mniej znanych praktyk banków przy prowadzeniu rachunków są opłaty za zbyt szybkie zamknięcie rachunku. Jeśli klient dojdzie do wniosku, że dokonał nieprawidłowego wyboru, musi liczyć się z konsekwencjami – finansowymi konsekwencjami.

I tak na przykład w banku Pekao SA za zamknięcie rachunku przed upływem trzech miesięcy od jego utworzenia zapłacimy 35 zł. W Invest Banku kwota ta wynosi minimum 30 zł, o ile utworzenie rachunku lub jego przekształcenie nie było związane z żadną aktualnie trwającą promocją. W tym przypadku opłata wyniesie 50 zł – zarówno w trakcie trwania promocji, jak i jeszcze 90 dni od daty jej zakończenia. Jeszcze inaczej wygląda sprawa w Lukas Banku – jeśli klient zdecydował się zamknąć rachunek, a następnie zmienił decyzję i zechce ponownie z niego korzystać, musi liczyć się z zapłaceniem 20 zł za jego ponowne uruchomienie, jeśli od momentu zamknięcia nie minęło 90 dni.

Banki kuszą nas wieloma nowymi możliwościami przy przejściu z rachunku o niższej opłacie za jego prowadzenie na ten z wyższą. Mało tego, ułatwiają taką operację swoim klientom. Co jednak w przypadku, kiedy klient zamierza zmienić droższe konto na tańsze? W Invest Banku zapłacimy za tą „przyjemność” 50 zł, natomiast w BGŻ – 20 zł.

Zobacz także: Uwaga na kredyt mieszkaniowy z prowizją 0%

Bank dba również o to, byś nie wydawał swoich oszczędności – w Lukas Banku z Rachunku Oszczędzam pierwszy przelew w danym miesiącu jest bezpłatny, za kolejny zapłacimy 10 zł, o ile nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami konta Premium. Ale i tutaj nie ma lekko – za trzeci przelew tak czy inaczej płacimy już 10 zł.

Spośród opłat i prowizji przy korzystaniu z rachunku osobistego prawdopodobnie największą pułapką jest płatne sprawdzenie salda w bankomacie. Jeśli klient ma w zwyczaju przy każdej operacji odruchowo sprawdzać stan swojego konta, może stracić całkiem pokaźną sumę. Dla przykładu w mBanku za operację sprawdzenia salda w bankomacie zapłaci 1 zł. Podobnie rzecz ma się w MultiBanku – tutaj zapłacimy jednak już 1,50 zł. Zważywszy na fakt, że wielu klientów lubi mieć wszystko pod kontrolą i często sprawdza stan swojego salda także w bankomatach, muszą się oni liczyć z tym, że sporo swoich pieniędzy stracą na kontrolowanie swoich wydatków.

Jakie środki ostrożności zatem należy przedsięwziąć przy wyborze banku, w którym otworzymy rachunek osobisty?
„Należy zwrócić szczególną uwagę na taryfy opłat i prowizji znajdujące się na stronach internetowych poszczególnych banków” – podkreśla Tomasz Litwiniuk, główny analityk porównywarki TotalMoney.pl. – „Warto również, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, skontaktować się z bankiem w celu ich rozwiania. Kierujmy się zatem ofertą najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom” – dodaje.

Co więcej, warto raz na kilka miesięcy przyjrzeć się nowej ofercie banków – być może znajdziemy opcję dla nas korzystniejszą. W razie zaistnienia podejrzenia, że któraś opłata narusza zbiorowe interesy konsumentów, zawsze możemy zwrócić się ze skargą do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nie przepłacaj! Porównaj i wybierz najtańsze konto!

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK