| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Lokaty strukturyzowane > Produkty strukturyzowane na GPW

Produkty strukturyzowane na GPW

Produkty strukturyzowane stały się inwestycyjnym hitem ostatniego roku, a szacunkowa wartość inwestycji Polaków w „struktury” sięgnęła już 14 mld zł. Równolegle z produktami oferowanymi na rynku pozagiełdowym rozwija się oferta certyfikatów i obligacji strukturyzowanych notowanych na GPW.

Rynek produktów strukturyzowanych jest nadal młody i dla większości inwestorów „egzotyczny”. Wartość obrotów „strukturami” na GPW wyniosła w 2007 roku ponad 25 mln zł. Rynek ten charakteryzuje się dynamicznym wzrostem, osiągając pułap 87 mln zł obrotów w czasie zaledwie ośmiu miesięcy br. Wkrótce do notowań na GPW wprowadzony zostanie nowy produkt strukturyzowany – Certyfikat BZ WBK Przyjazna Planeta. Będzie to już 37. produkt dostępny na niezwykle szybko rozwijającym się rynku warszawskiej giełdy. Jeśli bieżący trend się utrzyma, produkty strukturyzowane mogą wkrótce stać się kolejnym, po funduszach inwestycyjnych, powszechnie wybieranym typem inwestycji.

Skąd oszałamiająca popularność „struktur”

Produkty strukturyzowane dzięki swojej konstrukcji oferują wiele zalet, które wyróżniają je na tle innych propozycji inwestycyjnych. Po pierwsze, oferują dużą elastyczność w kwestii wyboru przez inwestora poziomu ryzyka i związanego z nim spodziewanego poziomu zysku. Po drugie, zapewniają dostęp do wielu strategii inwestycyjnych oraz do klas aktywów do niedawna niedostępnych dla inwestorów indywidualnych, takich jak rynki towarów czy indeksy giełdowe. Zazwyczaj zapewniają też gwarancję kapitału, co nabiera znaczenia w czasie giełdowych spadków.

Wysoka płynność i przejrzystość

Obligacje i certyfikaty strukturyzowane notowane na GPW oferują też szczególne korzyści, niedostępne w przypadku polis inwestycyjnych oferowanych poza giełdą. Najważniejszą zaletą jest codzienne notowanie instrumentów, które zapewnia płynność inwestycji i pozwala na wycofanie środków oraz realizację zysku w każdym momencie. Nad zapewnieniem obrotów i pełnej płynności papierów czuwa animator, którym jest dom maklerski oferujący daną „strukturę”. Płynność odróżnia produkty dostępne na GPW od większości sprzedawanych w Polsce „struktur”, które są zazwyczaj „zapakowane” w formę polisy ubezpieczeniowej i zmuszają do zamrożenia kapitału na okres nawet do 4 lub 5 lat.

Ważną zaletą „struktur” notowanych na GPW jest transparentność. Są one dopuszczone do giełdowego obrotu na podstawie prospektu emisyjnego zatwierdzonego przez KNF lub zagraniczny organ nadzorczy na podstawie tzw. „jednolitego paszportu” europejskiego. Obecnie Komisja Nadzoru Finansowego formułuje zarzuty wobec instytucji oferujących polisy inwestycyjne poza GPW, obejmujące standardy informowania o poziomie opłat, o perspektywach zysku oraz o wynikach inwestycji. „Struktury” dostępne na GPW oferują przejrzysty sposób naliczania opłat, a codzienna wycena umożliwia stały dostęp do informacji o bieżącej wartości rynkowej inwestycji.

Czytaj także

Autor:

Doradca Inwestycyjny DM BZ WBK

Źródło:

Własne

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Stawicka

Specjalista w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK