| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Samochód w leasingu > Dobre prognozy dla rynku CFM

Dobre prognozy dla rynku CFM

Dotychczas w Polsce większość samochodów służbowych kupowano ze środków własnych przedsiębiorstwa. Leasing finansowy był drugim z kolei najważniejszym sposobem finansowania środków trwałych. Ostatnie miesiące przyniosły zmianę wielu scenariuszy biznesowych, w tym źródeł finansowania.

Dostępność kredytu jest ograniczona, zaś zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne nadal rośnie. Szczególnie istotne jest, aby zarządzający firmami znaleźli właściwą równowagę między akceptowalnym poziomem ryzyka, a strukturą finansowania podstawowej działalności firmy – czy to ze środków własnych, kapitału obrotowego czy kredytu.

Wzrasta liczba leasingowanych aut

W ostatnich miesiącach obserwujemy zdecydowany wzrost liczby zapytań ofertowych. Jednocześnie nasi dotychczasowi klienci raczej nie wstrzymują się z decyzją o wymianie floty i dokonują jej zgodnie z planami sprzed 2-3 lat. Prognozy dla rynku Car Fleet Management na ten rok zakładają utrzymanie obecnej sytuacji, czyli stabilizacji z lekką tendencją wzrostową.

Musimy pamiętać, że wciąż jest wiele firm, które są zmuszone przede wszystkim koncentrować się na dogłębnej analizie swoich finansów, poszukiwaniu nowych dostawców, przedłużaniu istniejących kontraktów czy rewizji polityki samochodowej. To z kolei może przekładać się na odkładanie decyzji inwestycyjnych.

Od momentu ogłoszenia nowej wykładni Ministerstwa Finansów w zakresie odliczania podatku VAT, zwiększyła się liczba leasingowanych przez nas aut z „kratką”. Nie jest to jednak żaden „wielki zryw”, jak początkowo prognozowano. Jest to spowodowane głównie niepewnością przedsiębiorców względem przepisów, które będą obowiązywać od przyszłego roku. Rząd planuje bowiem wprowadzenie nowych ograniczeń, które de facto przywrócą stan sprzed wyroku ETS.

Polecamy: Rynek leasingowy z perspektywy oferentów

Ożywienie na rynku CFM

W latach 2010 i 2011 możemy oczekiwać ponownego zwiększenia dynamiki, która będzie wynikać z oczekiwanej poprawy koniunktury. Dodatkowym czynnikiem pobudzającym będzie także kumulacja zamówień, które zostały wstrzymane lub odsunięte w czasie jeszcze w roku 2009.

Podsumowując, Full Service Leasing jest wciąż najbardziej opłacalną formą leasingu w Polsce. Z jednej strony generuje ona oszczędności, z drugiej zapewnia komfort przekazania wszystkich spraw związanych z flotą wyspecjalizowanej firmie z branży CFM.

W naszym kraju przyrost liczby samochodów w leasingu operacyjnym w ostatnich latach kształtował się na poziomie około 20 proc. i pomimo spowolnienia gospodarczego przewidujemy, że w kolejnych latach będzie to nadal najszybciej rozwijająca się forma leasingu.

Polecamy: Aukcje samochodów poleasingowych

Polecamy artykuły

Autor:

ekspert Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów dyrektor handlowy LeasePlan Fleet Management

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek CFM - dobre prognozy
Rynek CFM - dobre prognozy

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK