| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Samochód w leasingu > Rynek leasingowy z perspektywy oferentów

Rynek leasingowy z perspektywy oferentów

Branża leasingowa przeszła w pierwszym półroczu zmiany, które przełożyły się na politykę spółek oraz ich udziały w rynku.

Usługę full service leasing, czyli wynajem długoterminowy oferowało pod koniec czerwca ok. 50 dostawców. Badaniem objęto 41.

Jednym z najważniejszych wydarzeń branży był pierwszy poważny  kontrakt na outsourcing osiemnastu aut w administracji publicznej. Zrealizuje go spółka CAREFLEET, która ma już 4 proc. udział w rynku. Spółka KBC Autolease podpisała kontrakt na 1200 aut dla Providenta, zmieniając markę na Skodę. W  DaimlerFleet Management natomiast nastąpiła restrukturyzacja, która spowodowała, wyhamowanie walki w segmencie klienta car fleet management, zwłaszcza o ten jego fragment, który nie jest „konsumentem” marki Mercedes.

Polecamy: Jak wyglądał rynek leasingowy w pierwszym półroczu tego roku

W gronie najważniejszych oferentów car fleet management pozostaje trójka spółek: Masterlease, LeasePlan oraz Arval Service Lease Polska. Te trzy firmy łącznie obsługują 44,6 tys. samochodów, tj. jedną trzecią krajowego rynku. Masterlease (Futura Leasing i Prime Car Management) z 15 proc. udziałem w rynku i 19740 obsługiwanymi samochodami pozostaje liderem. LeasePlan Fleet Management ma 10 proc. udział w rynku. Arval Service Lease Polska, natomiast zarządza flotą 11211 samochodów, co daję 8 proc. udział w rynku.

Polecamy: Flotowe programy ubezpieczeniowe dla sektora MŚP

Spółka ING Car Lease w ostatnich dwóch kwartałach podpisała kilka kontraktów, podnosząc swój udział w rynku o jeden procent. Armada Fleet Management posiada 5 proc. udział w rynku , Carefleet 4 proc podobnie jak BRE. Stawkę zamyka spółka ALD Automotive Polska i Transpost posiadający po 4 proc. udział w rynku (odpowiednio 5153 oraz 4844 aut) oraz spółka Corpo Flota, mająca w obsłudze 4093 samochodów i tym samym 3 proc. udziału.

Łącznie na pozostałe firmy przypada 36 proc. rynku co stanowi 46 tys. pojazdów. Te zrzeszone w PZWLP łącznie obsługują 73523 samochody w różnych formach wynajmu i mają 55,9 proc udział w krajowym rynku. 

W poszczególnych typach usług, najwyższy udział zrzeszone firmy mają w FSL. Obsługują 59293 pojazdy co daje 60,6 proc. udziału w rynku. Liderem wśród firm zrzeszonych w PZWLP pozostaje Lease Plan Fleet Management, który ma 13668 samochodów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK