| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Samochód w leasingu > Za ile można sprzedać samochód po wynajmie

Za ile można sprzedać samochód po wynajmie

Cena, po której samochód z wynajmu długoterminowego zostaje odsprzedany autokomisowi lub dealerowi, by następnie trafić do klienta detalicznego na rynku wtórnym, zależy od wielu czynników.

Do najważniejszych należy wartość rezydualna pojazdu (z ang. Residual Value, w skrócie RV). Jest to zakładana wartość rynkowa samochodu w chwili odsprzedaży, czyli po wygaśnięciu umowy wynajmu. RV maleje wraz z wiekiem auta, a jej wysokość zależy od marki i modelu, pojemności silnika, przebiegu i historii pojazdu oraz (w najmniejszym stopniu) wyposażenia.

Obowiązuje tu prosta zasada – im wyższy i droższy model auta, tym większy procent wartości utraci w czasie eksploatacji. Po pierwszym roku użytkowania oznacza to zwykle utratę od 25 proc. do 40 proc. wartości pojazdu, czyli wartość rezydualna wynosi od 75 proc. do 60 proc.

Firmy wynajmu długoterminowego biorą ryzyko RV na siebie, czyli gorszy stan auta oznacza dla nich niższą cenę sprzedaży. Zależy im więc na tym, aby trafiające na rynek wtórny pojazdy pokontraktowe były w jak najlepszym stanie, systematycznie i profesjonalnie serwisowane oraz z rzetelnie prowadzoną historią.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę odsprzedaży jest stan pojazdu, w tym konieczność napraw w przypadku ponadnormatywnego zużycia lub przebieg, który może odbiegać od wartości ustalonej w chwili podpisywania kontraktu (trzy, cztery lata wcześniej).

Oznacza to, że nie ma jednego „wzorca cenowego” samochodu po wynajmie. Każdy z pojazdów może mieć inny przebieg, historię czy wyposażenie. Każdy może też należeć do grupy, w której utrata wartości z wiekiem może być mniejsza lub większa. Poniżej podajemy przykładowe informacje o samochodach flotowych i ceny ich odsprzedaży na aukcjach:

Polecamy: Przedsiębiorcy wolą leasing samochodu

- TOYOTA COROLLA VERSO, pojemność 2.2 litra, 136 KM, diesel, silnik D-4D, wyposażenie: SOL, skrzynia biegów: manualna, rok produkcji: 2007, przebieg: 83.000 km, cena sprzedaży na aukcji: 53.000 zł brutto.

- FORD FOCUS kombi, pojemność 1,6 litra, 90 KM, diesel, silnik TDCI, wyposażenie: FX Silver, skrzynia biegów: manualna, rok produkcji: 2007, przebieg: 120.000 km, cena sprzedaży do komisu: 27.000 zł brutto.

Źródło: członkowie PZWLP – ING Car Lease, LeasePlan Fleet Management

Polecamy: Porównanie metod finansowania

Powyższe dane na temat elementów składowych ceny samochodu po zakończeniu kontraktu nie uwzględniają marż podmiotów odkupujących auta bezpośrednio od firm wynajmu. Tu na ostateczny koszt dla indywidualnego klienta ma wpływ polityka cenowa danego komisu czy dealera.

Leszek Pomorski, prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, prezes ING Car Lease

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Wądrzyk

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK