| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Pytania i odpowiedzi > Leasing operacyjny a leasing finansowy - różnice

Leasing operacyjny a leasing finansowy - różnice

Czym różni się leasing operacyjny od leasingu finansowego? Ekspert wyjaśnia jakie są podstawowe różnice między leasingiem operacyjnym a leasingiem finansowym.

Leasing operacyjny a finansowy - konsekwencje podatkowe

Najważniejsza różnica między leasingiem operacyjnym a finansowym tkwi w konsekwencjach podatkowych obydwu umów. W leasingu operacyjnym wszystkie opłaty leasingowe, w pełnej wysokości, stanowią koszt uzyskania przychodu u korzystającego. W leasingu finansowym natomiast, kosztem jest tzw. część odsetkowa opłaty oraz amortyzacja przedmiotu. Zdecydowana większość zawieranych w Polsce umów to umowy leasingu operacyjnego.

Wartość wykupu i okres trwania umowy

Kolejnymi istotnymi różnicami są minimalny okres umowy leasingu i tzw. wartość wykupu. W leasingu operacyjnym obie te zmienne ustalone są przez obowiązujące przepisy, natomiast w leasingu finansowym mogą być dowolnie ustalone przez strony umowy.

Polecamy: Czym jest wysoki wykup w leasingu?

Sposób przechodzenia własności

Ostatnią cechą różniącą leasing operacyjny od finansowego jest sposób przechodzenia własności leasingowanego dobra na korzystającego. W leasingu finansowym własność przedmiotu po zakończeniu umowy automatycznie przechodzi na korzystającego.

W umowie leasingu operacyjnego natomiast, dotychczasowy korzystający ma prawo do zakupu przedmiotu po leasingu, zwykle przez oznaczony okres czasu, z którego może skorzystać bądź nie.

Polecamy: Czy warto przejąć leasing?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK