| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Pytania i odpowiedzi > Spłata rat leasingowych

Spłata rat leasingowych

Zawarcie umowy leasingu wiąże się z koniecznością spłat rat leasingowych. Jednakże życie, także gospodarcze niesie z sobą wiele niespodzianek i niejednokrotnie mimo naszej dobrej woli nie możemy terminowo regulować swych zobowiązań. Co dzieje, gdy nie spłacamy rat leasingowych?

Kolejną niedogodnością jest uporczywe przypominanie się wszystkimi możliwymi sposobami o fakcie opóźnienia z zapłatą. SMS-y, maile, ponaglające telefony to w większości firm standard. Wychodzi się ze skądinąd słusznego założenia, że najlepszą metodą na dłużnika jest nękanie. Zwykle dzieje się to automatycznie na podstawie informacji z systemu komputerowego obsługującego firmę leasingową.

Kiedyś system w jednej z firm leasingowych został źle zaprogramowany i wysłał wszystkim klientom wezwania - także tym płacącym terminowo ! I to w dzień Wszystkich Świętych.

Umowa jest wypowiedziana i co dalej ?

Klient otrzymuje pismo wypowiadające umowę leasingu, którego lektura przyprawia go co najmniej o palpitację serca i skoki ciśnienia (przynajmniej za pierwszym razem).

Firma leasingowa informuje go, że na skutek braku zapłaty w wyznaczonym dodatkowo terminie wypowiada mu umowę leasingu z jego winy, żąda zwrotu przedmiotu leasingu i wszelkich zapadłych i przyszłych opłat leasingowych. To znaczy odsetek, opłat za wezwania, kosztów windykacji etc, etc.

Cóż robić?

Rozmawiaj z leasingodawcą

Po pierwsze trzeba wiedzieć, że interesem żadnej z firm leasingowych nie jest odbieranie klientom przedmiotów leasingu !! Firmy leasingowe nie są tym zainteresowane, chyba, że nie widzą innej możliwość zaspokojenia swych roszczeń. Zwykle wypowiedzenie umowy ma stanowić sposób na wywarcie presji na klienta i równie chętnie jak umowa zostanie wypowiedziana tak chętnie zostanie wznowiona.

Pod jednym wszakże warunkiem – klient ureguluje wszystkie zaległości i zapłaci słoną zwykle opłatę za wznowienie. Bywa, że jest to kilkaset złotych, a bywa, że żąda się od klienta opłaty w wysokości jednomiesięcznego czynszu !!

Co robić aby tych sytuacji uniknąć ?

  • Po pierwsze rozmawiać ! O naszych problemach trudno nam rozmawiać z kimkolwiek a co dopiero przyznać się, że nasz do tej pory wspaniały biznes chwilo lekko okulał. Ale firma leasingowa może pójść nam na rękę i na nasz wniosek np. zmniejszyć nam okresowo wysokość czynszy leasingowych. Albo wydłużyć umowę – skutek ten sam !
  • Po drugie uprzedzać ! Warto o tym porozmawiać zanim opóźnienia staną się duże i nie do zaspokojenia! Pamiętać trzeba, że jak każda umowa także i umowa leasingu jest interesem dla obydwu ze stron i tylko razem można znaleźć sensowne rozwiązania.
  • Po trzecie negocjować ! Instytucje finansowe jako instytucje z natury rzeczy silniejsze często starają się narzucić swoje warunki klientowi, zwłaszcza gdy dotychczasowa obsługa leasingu nie jest terminowa.

Firmy leasingowe nie są dobrymi wujkami i w nieskończoność czekać nie będą. One też są klientami banków i od jakość portfela leasingowego zależy często ich być albo nie być. Są firmy mniej i bardziej spolegliwe, zwykle im firma mniejsza tym lepsze ma relacje ze swymi klientami i większą elastyczność.

Jednocześnie pamiętać trzeba, żeby tej elastyczności nie przeciągnąć ponad granice wytrzymałości. Firma leasingowa wyposażona w nasze zobowiązania, poparte zwykle wekslem In blanco i wiedzą o naszym biznesie może być zaskakująco skuteczna w egzekucji swych roszczeń !!!

Czwarte rozwiązanie: gdy nasza sytuacja finansowa jest trudna i nie widać szybkich widoków na poprawę trzeba zadać sobie pytanie: czy nie lepiej zakończyć umowę leasingu i nie generować dalszych kosztów?

Polecamy: Na co zwracać uwagę w OWUL?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK