| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Pytania i odpowiedzi > Czy warto przejąć leasing?

Czy warto przejąć leasing?

Na portalu aukcyjnym znalazłem interesujące ogłoszenie o możliwości przejęcia leasingu. Czy warto się tym zainteresować? Na co uważać?

Jeżeli deklarowany do przejęcia leasingu pojazd jest w odpowiadającym Ci stanie technicznym, to przede wszystkim postaraj się wycenić jego wartość rynkową np. poprzez zebranie informacji o cenach pojazdów o zbliżonych parametrach.

W międzyczasie, od osoby chcącej scedować umowę uzyskaj informację, czy są jakieś zaległości płatnicze, jaka jest wielkość miesięcznej raty (netto/brutto), ile opłat pozostało do końca leasingu i jaki jest wykup. Jeżeli suma wszystkich pozostałych opłat leasingowych wraz z wartością ewentualnego odstępnego będzie mniejsza niż 100-110% zbadanej przez Ciebie wartości rynkowej tego pojazdu to można rozważać przejęcie leasingu.

Musisz mieć jednak świadomość, że cesja nie jest wcale taka prosta. Jeżeli nie znasz osoby, która ceduje leasing, to trudny do ustalenia (bez ryzykowania przez którąś ze stron) będzie moment rozliczenia odstępnego. Jeżeli odstępne miałoby być w formie gotówki to musisz uwzględnić to w kalkulacji opłacalności.

Polecamy: Czym jest opłata leasingowa

Firma leasingowa nie ponosi żadnej odpowiedzialności za uzgodnienia pomiędzy stronami cesji co do stanu technicznego pojazdu, jego wyposażenia i rozliczeń, które nie są związane bezpośrednio z umową leasingową.

Jeżeli już zdecydujesz się na przejęcie leasingu to musisz konkretnie ustalić od jakiej raty go przejmujesz i koniecznie powiąż te ustalenia z warunkiem spłaty ewentualnych zaległości na umowie, z terminem załatwienia cesji i momentem przekazania pojazdu.

Polecamy: Jakie korzyści dają karty paliwowe

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »