| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Opodatkowanie leasingu > Rozliczanie podatku VAT w samochodach firmowych

Rozliczanie podatku VAT w samochodach firmowych

Zgodnie z zapisem Ustawy o podatku od towarów i usług (Art. 86 ust. 3), w przypadku zakupu samochodów przez firmy: Kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej na fakturze (...) nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Przepis ten nie dotyczy przypadków, kiedy główny przedmiot działalności podatnika stanowi odsprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umowy leasingu pojazdów.

Oznacza to, że firmy CFM kupując samochód, mają prawo do odliczenia całości VAT. Pozostałe firmy, nie spełniające powyższego warunku, zarówno kupując samochód, jak i go leasingując, mają prawo do odliczenia VAT według zasad zamieszczonych w poniższej tabeli.

Zasady odliczania VAT-u od samochodów ciężarowych są identyczne, jak w każdej innej formie finansowania (100 proc. wartości podatku podlega rozliczeniu zarówno dla firmy leasingowej, jak i leasingobiorcy). Dla samochodów osobowych istnieją inne regulacje: leasingodawca w 100 proc. rozlicza podatek VAT, zawarty w cenie zakupu pojazdu.

Transakcja

Osobowy*

Ciężarowy

i spełniający warunki ustawy**

Zakup samochodu

60% (nie więcej niż 6.000 zł)

100 %

Opłaty leasingowe

60% (nie więcej niż 6.000 zł)

100 %

Koszty serwisowania***

100 %

100 %

Koszty paliwa

0 %

100 %

Pozostałe koszty (autostrady, myjnia itd.)

100 %

100 %

* Samochody oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony

** Samochody o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony, ale spełniające warunki ustawy (art. 86 ust. 4 ustawy o VAT) – czyli pojazdy specjalne, autobusy lub pojazdy, których konstrukcja świadczy o przystosowaniu do przewozu ładunków

*** W przypadku wynajmu, jeżeli usługi opisane powyżej zostaną ujęte w umowie łącznie z finansowaniem, obowiązywało będzie ograniczenie odliczania podatku VAT, właściwe dla finansowego czynszu najmu

Polecamy: Skutki podatkowe przedłużenia umowy leasingowej

Leasingobiorca natomiast może rozliczyć nie więcej niż 60 proc. wartości tego podatku. Pozostała część (40 proc.) powiększa efektywną wartość opłat leasingowych i lokowana jest w pozycji kosztów uzyskania przychodu.

W przypadku leasingu operacyjnego, traktowanego jako świadczenie usług, VAT płacony i odliczany jest od każdej faktury (do momentu osiągnięcia ustawowego limitu), dzięki czemu klient nie musi płacić dużej kwoty na początku umowy – inaczej niż w leasingu finansowym.

Polecamy: Rodzaje leasingu a amortyzacja

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK